Strom Tišnovska 2005

Seznam nominovaných stromů

Prosím vyberte si z následujících stromů. Originály jsou k vidění v Městském kulturní středisku v Tišnově. Tam můžete svému oblíbenému stromu dát hlas každý den od pondělí 17.10. do neděle 23.10. v době 9-16 hodin. Hlasovat můžete také elektronicky. Stačí když pošlete svůj hlas na adresu:
tisnovsko (zavináč) magdalena (tečka) cz
Tato adresa nebyla do středy 10h30. přístupná. Omlouvám se všem, kdo nám nemohli do tohoto data poslat hlas. Prosíme Vás, abyste hlasovali na tuto adresu znovu. V případě, že budete mít nějaký problém se spojením, napište prosím na adresu: ludek (tecka) janda (zavinac) gmx (tecka) net nebo na tel.: 737 187 244. Vše vyřešíme. LJ
Váš mejl musí obsahovat:
číslo a název stromu, Vaše jméno a příjmení, obec, kde bydlíte.
Bez těchto údajů je hlas neplatný! Vaše jméno a příjmení a bydliště uvádějte prosím proto, abychom zamezili případným podvodům v hlasování. Děkujeme za pochopení.
Elektronické hlasování končí v neděli v 12.00. Slavnostní vyhlášení výsledků je v neděli od 16 hodin v MěKS. Přijďte, přímým hlasováním budete mít možnost ovlivnit výsledky ankety na poslední chvíli.
Těšíme se na vás.
Organizátoři ankety z občanského sdružení Za sebevědomé Tišnovsko.
Číslo: 1

Hrušeň v Předklášteří
Lokalita:
Předklášteří Místo: za hospodářskými budovami kláštera před domem čp. 1087
Parametry:
Stáří: 200 až 300 let Výška: 8,5 m Obvod kmene: 351 cm
Popis stromu:
Zatím se nepodařilo jej zjistit a sepsat, přes pátrání mezi pamětníky. Pro její dutý kmen nelze uhlíkovou metodou zjistit stáří stromu přesně. Pro své nesporné kvality byla vyhlášena za památný strom v r. 2001 jako „Hrušeň v Předklášteří“ (doporučení dr. Dagmar Fetterové z Národního památkového ústavu, Brno. O strom je dobře pečováno díky Obecnímu úřadu v Předklášteří, jejichž zastupitelé mají o staré stromy v regionu zájem. Hrušeň stále plodí chuťově výborné drobnější hrušky. Na Tišnovsku se dříve hojně pěstovaly ovocné stromy, bohužel jejich stav se neustále snižuje. Je třeba se nad tím zamyslet a učinit nápravu, Hrušni, navržené do soutěže, se říká knížatka, a na Tišnovsku se dříve hojně pěstovala. Hrušeň v Předklášteří patří k několika málo zbylým hrušním knížatkám v tomto regionu a představuje historický odkaz našich předků. Knížatka vykazuje mimořádně zdárný růst a dlouhověkost, Plody dozrávají v srpnu až září a jsou vhodné pro konzum i sušení, Dužina hrušek je pevná, nasládlá a šťavnatá. Knížatka snáší drsnější, otevřené polohy, uzavřené jí nevyhovují. I další staré druhy hrušní mají malebné názvy, např. neznámka, fíkovka, špidlenka, šedulka, fajfka a mendlovka.

 
Číslo: 2

Lípa v Malhostovicích
Lokalita:
Malhostovice Místo: obecní lípa za kostelem
Parametry:
Stáří: asi 200 let Výška: asi 20 m Obvod kmene: přes 5 m
Popis stromu:
Obec Malhostovice přihlašuje do soutěže obecní lípu za kostelem, která je stářím přibližně 200 roků stará a je posledním dochovaným osázením původního hřbitova kolem místního kostela sv. Vavřince. Svojí polohou, mohutností a majestátní dominancí má zvláštní a neopakovatelný význam pro občany Malhostovic. Strom je od roku 2000 odborně ošetřen a jeho kosterní větve jsou zpevněny lany. Dle zpracovaného posudku se jedná o relativně zdravý a dobře vegetující strom. V roce 2003 byl tento strom jedním z pěti, které obec nechala prohlásit jako památný strom s příslušným důrazem na jejich ochranu.

 
Číslo: 3

LÍPA u Železného
Lokalita:
Železné Místo: u brány „Limovy“
Parametry:
Stáří: Výška: 15-20 m Obvod kmene: 410 cm
Popis stromu:
Vždy býval výraznou dominantou při cestě na Drásov. Hrdě a osamoceně stál v polích a poskytoval lidem důvod k zastavení, tím spíš, že pod svou korunou chrání starý kříž. Dnes se situace podstatně změnila, neboť v polích vyrostl závod Limova (dnes Vitar) a lípa stojí přímo před vrátnicí závodu. Místo už zdaleka nevypadá tak opuštěně a vzdáleně, záchytný bod na dlouhé cestě domů nebo do města, lákající k odpočinku. Přesto je připomínkou na staré časy a jejich spojení se současností a zároveň je důkazem toho, že urostlý strom je krásný a důležitý v každé době. Z tabulky u stromu lze vyčíst, že strom byl v roce 1978 vyhlášen památným stromem. Další informace je o křížku pod stromem na kterém bylo ještě nedávno patrné datum opravy křížku z roku 1934.

 
Číslo: 4

Dvojice lip v Hlubokých Dvorech
Lokalita:
Nacházejí se na jižním okraji obce, na pozemku p.č. 148.
Parametry:
Stáři odhadem 80 let; obvod kmenů v 1,3 m 185 a 165 cm; celková výška stromů 14 a 13 m.
Popis stromu:
Nedochovala se žádná historická fakta ani pověsti. V obecním seznamu chráněných stromů jsou vedeny pod názvem „Lípy na Skalce".

 
Číslo: 5

Jírovec v Olší
Lokalita:
Olší Místo: na okraji parku uprostřed obce Olší
Parametry:
Stáří: 100-120 let (odhad dle pamětníků) Výška: 16,5 m Obvod kmene: 271 cm
Popis stromu:
Návrh zasílají žáci Základní školy a Mateřské školy Olší především proto, že o strom uprostřed obce již třetím rokem pečují. Je největším ze skupiny stromořadí čtyř jírovců, které patří od r. 1995 mezi památné stromy. Děti si zde ve volném čase hrají, a z vyprávění jejich rodičů vyplývá, že to tak bylo i v minulosti. Na podzim vždy děti sbíraly kaštany a nosily je do lesa zvířátkům, ty dnešní v tradici pokračují. Poslední dobou bylo kaštanů stále méně a méně. Důvod? Navrhovaný strom, stejně jako spousta jiných jírovců, je napaden klíněnkou. A tak začala péče dětí o strom. Každý podzim opadané listí shrabou a pálí. V letošním je konečně znát, že jejich péče a pomoc jírovcům pomáhá.

 
Číslo: 6

Borovice u Villy Franke
Lokalita:
Tišnov, Villa Franke na Riegrově ulici č. 281
Parametry:
Stáří: 104 let Výška: 19,5 m Obvod kmene: 276 cm
Popis stromu:
Do soutěže je přihlášena mohutnější ze dvou borovic, které byly na základě návrhu odboru životního prostředí v Tišnově zapsány do seznamu památných stromů v r. 2005. Rodina majitelů věnuje ochraně stromů velkou péči. Borovice byla vysazena v návaznosti na výstavbu vily na přelomu 19. a 20. Století, kdy se město Tišnov stalo okresním hejtmanstvím. Projekt vily i okrasné zahrady datovaný rokem 1901 byl dílem vídeňského architekta. Léta plynula, vila vyměnila dvakrát svého majitele a stromy bezstarostně rostly dál až do dubnového bombardování Tišnova před koncem druhé světové války v roce 1945. Zásah dvou leteckých tříštivých bomb do zahrady vily vedle jejího poničení zranil i porosty na zahradě. Bříza dostala přímý zásah, některé smrky časem uhynuly, jeden z nich, který se zachoval, má dnes „železnou protézu“. Ale borovice, jako zázrakem přežily a nedávno oslavily stoleté výročí svého života. Jak je napsáno v odborném posudku k návrhu na jejich prohlášení jako památných, „zdravotní stav a vitalitu mají dobrou a svým vzrůstem a doprovodnou funkcí k význačné stavbě plní estetickou funkci ve městě“. V posledním období, zatím úspěšně, musí bohužel čelit exhalacím z nebývalého vzrůstu zejména nákladové těžkotonážní přepravy na Riegrově ulici.

 
Číslo: 7

Vrba v Hlubokých Dvorech
Lokalita:
Nachází se v intervilánu obce, na pozemku p.č. 88.
Parametry:
Stáří odhadem 90 let; obvod kmene v 1,3 m 261 a 279 cm (má dva kmeny); celková výška stromu 20,5 m.
Popis stromu:
Nejstarší pamětníci (90 let) znali v dětském věku tento strom jako mladý keř, ořezávaný na vrbové proutí. Vznikl samovýsevem (nikdo ho nevysadil). V roce 2004 byl vyhlášen památným stromem pod názvem „Vrba u Krbu" a pod číslem 701026.1/1 .v ústředním seznamu.

 
Číslo: 8

Lípa v Březině
Lokalita:
Březina Místo: vpravo u silnice před cedulí Březina směrem od Hradčan
Parametry:
Stáří: Výška: 15-20m Obvod kmene: 490cm
Popis stromu:
Lípa je navržená jako zástupce stromů rostoucích v alejích podél cest. Většinou vnímáme krásu stromů rostoucích o samotě, výrazných solitér. Zato stromy v alejích u silnic a chodníků jsou pro nás téměř samozřejmostí. Jsme rádi, když chrání na našich cestách před větrem a deštěm, nebo před prudkým sluncem. Ale málokdo se zastaví, aby obdivoval každý jednotlivý strom. A proto tato lípa. A také proto, abychom si vážili alejí jako důležitých zelených čar, které protínají naši krajinu a alespoň trochu zpříjemňují šeď silnic, továren a měst.

 
Číslo: 9

Jeřáb břek u koupaliště
Lokalita:
Tišnov Místo: u koupaliště
Parametry:
Stáří: asi 225 let Výška: 20 m Obvod kmene: 285 cm
Popis stromu:
Tam, při okraji někdejší střelnice tišnovských ostrostřelců, nad křížkem se čtyřmi letopočty (1737,1780,1841 a 1911) roste spolu s lípami a jírovci nejvzácnější dřevina mezi tišnovskými stromy. Teplomilná dřevina vyskytující se ojediněle v doubravách (např. na Květnici a na Bačkovci u Vohančic), dosahuje v zapojených lesích zpravidla jen malého vzrůstu. Vysazena jako solitera se však dokáže rozkošatět a zesílit. Vzhledem k tomu, že se jedná o pomalu rostoucí dlouhověký strom, můžeme jako rok jeho vysazení mezi čtyřmi letopočty vybrat s největší pravděpodobností rok 1780. (Jan Lacina)

 
Číslo: 10

Hrušeň domácí ve Štěpánovicích
Lokalita:
K.ú. Štěpánovice Místo: sad za domem č.p. 15
Parametry:
Stáří: 210 – 215 let Výška: 23 m Obvod kmene ve výšce 130 cm: 265cm
Popis stromu:
O této majestátní hrušce se v naší rodině říkalo, že pamatuje Napoleona, byla zasazena pravděpodobně v letech 1780 – 1810, což je přibližný odhad podle generací rodu Ranných, který na sadu dodnes hospodaří. Je zcela možné, že je tedy starší než začátek 19. století a Napoleona zastihla již jako pěkná mladice. Její vzrůst nasvědčuje dobrému zdraví a pevnému charakteru – podobně jako my lidé bývají stromy předurčeny k životu statných jedinců nebo osudu hrbáčů či trpaslíků. Původně byly hrušky dokonce dvě, druhá jí byla souputnicí životem na opačné straně cesty vedoucí z domu do sadu, ovšem v padesátých letech minulého století ji bezohledně pokáceli zakladatelé JZD v sousedství. Hruška již pamatuje hodně lidí, kteří kolem ní procházeli, na sadu pracovali a pak s úlevou poseděli na lavičce v chládku pod ní. Nedá se ani rozhodnout, kdy je nejkrásnější, protože v každém ročním období znovu překvapí svou krásou. Na jaře dosud vykvétá záplavou bělostných květů, které přilákají množství včel a z hrušky se stává bzučící úl. Kouzelná je i sytá zeleň jejího letního šatu, která vytváří pod stromem kýžený stín. Zralé žluté hruštičky necháváme padat na zem a vybíráme z nich ty neporaněné k jídlu. Mnohé z nich se na stromě stanou potravou vos, včel i sršnů. Na podzim se hrušeň odívá do sytě žlutého šatu, jehož odstín nemůže vaše oko minout bez pozastavení, když se věnujete zralým jablkům. Hruška tedy pamatuje mnoho, pamatuje i časy, kdy bylo naše hospodářství zcela otevřeno, hruška byla součástí velkého sadu bez hranic a lidé chodili až z poměrně vzdálených vesnic přes Střemchoví a naším, i sousedními sady si zkracovali cestu k vlaku. Co všechno by mohla hruška vyprávět?

 
Číslo: 11

Dub u nemocnice v Tišnově
Lokalita:
Tišnov Místo: park u nemocnice v Tišnově
Parametry:
Stáří: asi 105 let Výška: 24 m Obvod kmene ve výšce 130 cm: 415 cm
Popis stromu:
Tento dub byl zasazen po vybudování Sanatoria a vodoléčebného ústavu dr. Františka Kuthana pod úbočím kopce Klucaniny v letech 1898 – 1905. V průběhu stavebních prací a pravděpodobně po dokončení stavby hlavní budovy byl založen i park okolo sanatoria. O budování parku nebyly nalezeny přesné záznamy, takže se můžeme domnívat, že místo k vysazení tohoto jedinečného stromu vybralo prozíravé oko zkušeného zahradníka té doby. Dub byl zasazen a roste v blízkosti ojedinělého jevu – podél nemocničního parku teče ze směru od nového hřbitova potůček, který nezapře výskyt krasových jevů v Tišnově a návaznost na krasovou oblast blanenskou. Potůček se totiž v tomto úseku ztrácí pod povrch země, aby opět vyvěral právě u severního okraje nemocničního pozemku. K našemu dubu se přibližuje podél plotu a posléze se v úrovni dubu opět noří do země a v parku je spoután do vodotrysku, který prýští svou vodu po celý rok. Pouze za velkých mrazů pramen zamrzá a vytváří pod dubem kouzelné ledové krajiny se zelenavým nádechem – jako z pohádky. Díky tomuto prameni náš dub roste jako z vody a ve svých sto pěti letech se může pyšnit statností nejméně dvousetletého zralého dubu v nejlepších letech. Jeho síly využívají pacienti současné nemocnice i jejich hosté, kteří rádi na lavičce pod dubem najdou místo pro společnou chvilku i nabrání sil do další léčby. Za dob sanatoria, kdy sem za léčbou přijížděli lidé z širokého okolí, mohl tento strom již sloužit jako součást zeleného koloritu, v němž se v parku čile cvičilo pod širým nebem.

 
Číslo: 12

Javor mléč – strom chobotnice
Lokalita:
: K.ú. Tišnov Místo: park u ZŠ Smíškova
Parametry:
Stáří: 53 let Výška: 18,5 m Obvod kmene ve výšce 130 cm: 220 cm
Popis stromu:
Tento javor byl zasazen po vybudování základní školy na Smíškově ulici, na podzim roku 1952, kdy bylo osázeno i okolí školy a vznikl tam moc pěkný parčík, který lemuje chodník vedoucí z ulice Na Rybníčku až na ulici Kvapilovu. Prostředí parku je příjemné školákům i ostatním kolemjdoucím, a také ptákům a veverkám, kteří se snaží, jak můžou obveselit děti školou povinné. Když jsem chodila do této školy, býval mi javor velkým kamarádem. První , co jsme s kamarádkou udělaly, když jsme šťastné, že škola je aspoň pro tento den za námi, vyběhly ze dveří, bylo, že jsme namířily právě k němu. Shodily jsme aktovky a vylezly do jeho chobotnicových větví. Tam jsme se pohodlně usadily a povídaly o všem možném anebo jen tak pozorovaly poobědový ruch kolem školy. Po tomto zastaveníčku jsme se mohly v klidu odebrat domů. Ještě dnes se na něj se zalíbením dívám a už z dálky ho zdravím, tu chobotnici převlečenou za javor.

 
Číslo: 13

Lípy před hostincem Humpolka
Lokalita:
Před hostincem Humpolka (Brněnská 184)
Parametry:
Výška: 12 metrů Obvod ve výšce 130 cm: 260 cm a 310 cm Stáří: asi 100 let
Popis stromu:
Věci vystavěné člověkem, jím vytvořené nebo jím opečovávané se nemají hodnotit jen podle technických parametrů, kterým je stáří, vzrůst či vzácnost výskytu. Důležité je u nich lidské měřítko, to znamená, jak vstupují do vztahu s člověkem a jak ho v každodenním kontaktu ovlivňují. Vidíme to na současném vysazování cizokrajných dřevin, stavbách technologicky náročných budov. Přestože vše je nákladné, lidské měřítko se z nich vytrácí. Rozhodli jsme se nominovat na Strom Tišnovska 2005 dvojici lip před hostincem Humpolka (Brněnská 184) v Tišnově. Víme sice, že lípy patří mezi častý druh v moravské krajině a také že se stromy nemohou honosit vzácným stářím. Navrhujeme je proto, že tyto stromy mají nesporné lidské měřítko, že jsou v každodenním kontaktu s lidským živlem, že mu poskytují ochranu před sluncem i závětří a přirozeně vytvářejí genia loci Humpolky. Vskutku není lepšího místa v Tišnově, kde si v parném létě posedět nad půllitrem piva než pod těmito lipami a před barokní hospodou. Ta nese název po majiteli Humpoleckém z Rybenska, který ji vlastnil počátkem 17. století, a dlouhá léta patřila cisterciánskému klášteru v Porta Coeli. Pan Dvořáček, majitel humpoleckého hostince, si na ty stromy pamatuje ještě jako dítě. Snad prý kdysi byly součástí aleje, která se táhne kolem hřbitova Po Hrádku a navazuje na lipovou alej Brněnské ulice (a z toho také odhadujeme jejich stáří). Jak hrádecká alej tak alej na Brněnské jsou už zařazeny mezi památné stromy, ale tyto dva opuštěné, ale krásné stromy nikoliv! Přitom by si zasloužily především ocenění, protože se jim podařilo přežít devastaci při výstavbě okolní komunikace, stavbě panelového sídliště a nápor výfukových plynů z aut projíždějících kolem. Dříve byly stromy sázeny podél cest, aby poskytovaly stín formanským koňům. Snad i lípy před hostincem Humpolka měly koňům pomáhat v jejich jednotvárné lopotě. Dnes pod nimi usedají lidé z okolí, dělníci i inteligence, aby se osvěžili a nevědomky načerpali nových sil z krásy přírody, barokní architektury a vychlazeného piva. Dvojice lip a barokní hospody vytváří jedinečnou kombinaci, která doposud neztratila lidské měřítko.

 
Číslo: 14

Buk v Hlubokých Dvorech
Lokalita:
Nachází se na západním okraji obce, na pozemku p.č. 203/1.
Parametry:
Stáří odhadem nad 100 let; obvod kmene v 1,3 m 270 cm; celková výška stromu 23 m.
Popis stromu:
Nedochovala se žádná historická fakta ani pověsti. V roce 2004 byl vyhlášen památným stromem pod názvem „Buk v Rozkopalové zmole" a pod číslem 701025.1/1 .v ústředním seznamu.

 
Číslo: 15

Platan u lékárny Arnica
Lokalita:
Tišnov Místo: nám. 28 října
Parametry:
Stáří: asi 90 let Výška: asi 20 m Obvod kmene: 220 cm
Popis stromu:
Tento v našem městě poměrně exotický strom se nachází v malém parčíku na začátku ulice Kukýrna. Dnes je tento historický veřejný prostor, kdysi tvořící jeden celek s hlavním tišnovským náměstím, pojmenovaný náměstí 28.října. V jeho dolní části je socha legionáře a pomník padlým v první světové válce, který byl postavem v roce 1936. Vedle něj rostou dvě lípy Svobody z roku 1918. Stromy v horní části náměstíčka jsou pravděpodobně o něco starší, jak dokládá přiložená fotografie. Byly zřejmě vysazeny počátkem dvacátého století, když se Tišnov stal okresním městem, rozrůstal se a veřejná prostranství byla cílevědomě zvelebována. Platan je krásný svou mohutností, bohatou souměrnou korunou a typickou odlupující se šedavou kůrou, stejně jako výraznými a zajímavými listy. Mnozí kolemjdoucí si ale jeho hodnotu příliš neuvědomují, protože platan poněkud zaniká mezi ostatními vzrostlými stromy, většinou lipami.

 
Číslo: 16

Topoly u splavu na Březině
Lokalita:
Březina Místo: nedaleko splavu na Svratce
Parametry:
Stáří: Výška: Obvod kmene: přes 3 m
Popis stromu:
Tyto topoly byly do soutěže přihlášeny obcí Březina jako první, bohužel bez dalších doplňujících informací. Jedná se o původní druh, nyní vzácně se vyskytující. V současnosti se vysazují topoly křížené, např. topoly kanadskými.

 

Za sebevědomé Tišnovsko