Domů O nás Zápisy Členové Projekty Fotogalerie Mapa Stáhněte si Kontakt Facebook

Kola do města, auta z města ven!

V roce 2005 došlo k rozsáhlé rekonstrukci tišnovského nádraží. Jejím cílem bylo zkvalitnit obsluhu cestujících v jednom z uzlů integrované dopravy. Domníváme se však, že budova nádraží své funkce neplní, jak by měla.

Jedním z nedostatků je naprostá absence stojanů na kola. To nás přimělo otevřít diskusi o tom, jak je možné, že se při stavbách a úpravách veřejných budov ve městě nemyslí na cyklisty. Jako by město patřilo automobilové dopravě, pro kterou se staví pohodlné kruhové objezdy, a cyklistika byla stále více vytlačovana extra muros, za brány měst na vyhrazené cyklostezky. Mělo by docházet k opaku!
O tom, že tišnovskému nádraží chybí fungující stojany na kola, se přitom může přesvědčit každý, kdo nádraží využívá. Pokud tišnovští zastupitelé jezdí do Brna autem, tak to samozřejmě nevědí. My to vím a tak přikládáme fotografii, na které si Tišnováci musí odkládat kola k plotu. Snímek je pořízen jen z jedné části před hospůdkou, ale v letních měsících jsou kola podél celé budovy nádraží.
Kola nevyužívají jen návštěvníci hospůdky. Do Tišnova zajíždí za cykloturistikou řada hostů, kteří by rádi mohli připevnit své kolo, než vyřídí formality na nádraží, případně si pěšky prošli Tišnov. Zaparkovat kolo ale není v Tišnově kde, pokud nepočítáme dva nevyhovující stojany před radnicí. Kdo se tam už pokoušel kolo připevnit, tak ví, o čem mluvím.
Kolo také využívají Tišnováci, kteří to mají na nádraží daleko, ale musí denně dojíždět. Kolo je ekologický prostředek, který nahrazuje chybějící městskou hromadnou dopravu v Tišnově. Na tyto občany by se mělo zvláště pamatovat a nabídnout jim kryté a bezpečné stání pro jejich leckdy drahá kola. Už jsem kolikrát slyšel z úst různých představitelů, že musíme ve všem sledovat Západ. V Nizozemí jsou úschovny pro kola na nádražích běžná. Pojďme je postavit také v Tišnově!
Pokud máte zájem pomoci nám s danou problematikou, tak prosím navštivte stránky naší kampaně "Kola ve městě"
Tam naleznete řadu důležitých odkazů.

Tady je odkaz na dopis, který jsme v této souvislosti poslali Radě města.
http://tisnovsko.magdalena.cz/dopisy/bicykly_dopis_rada.html

Držte nám palce. Kola do měst, auta z města ven!
Luděk Janda
Za sebevědomé Tišnovsko, Mánesova 706, 666 03 Tišnov, IČ 26635160
Bankovní účet číslo 210347344/0300