Ekoporadna Tišnovsko,
Tišnovské trhy a
Lesní rodinný klub na Tišnovsku jsou realizovány za podpory města Tišnova.
Sejdeme se ve 13 hodin u místního hřbitova (který se nachází u kostela), kde se společně s deblínskou kronikářkou Marií Antlovou symbolicky projdeme důležitými událostmi, které souvisí se zemědělským hospodařením na deblínských polích a vysazováním stromů, se Šárkou Štěrbovou z ekofarmy nahlédneme zblízka do toho, jak se jim daří skloubit obdělávání polí a zdravý životní styl. Společně se projdeme polní cestou až k tzv. českému kříži a dvěma jasanům u nich, kde spolu s dalšími pamětníky zavzpomínáme, jak to kdysi bylo a co se na tomto místě odehrávalo...
Nakonec nás čeká příjemné posezení a občerstvení v jedné ze starých chalup, kam nás zve potomek jedné z rodin, která se do Deblína přistěhovala a tradičně tu hospodařila, a rád se s námi podělí o zkušenosti z lesního hospodaření.
Sraz pro Tišnováky a Brňáky je na tišnovském nádraží, odkud pojedeme autobusem ve 12.38 hodin.
Návrat je opět autobusem z Deblína v 17.07 hod.
Srdečně zeme na tradiční "Blešáky", které se budou konat v sobotu 17. září od 8 do 11 hodin na náměstí. Vždycky máme spoustu skvělých a krásných věcí, takže určitě přijďte "na lov". Ceny jsou příznivé, jde nám o znovuvyužití věcí, o radost ze zajímavého nálezu. Výtěžek jde na spolek Za sebevědomé Tišnovsko, část ze zisku půjde na zvelebování nové jurty Lesního klubu. Kdo má doma něco, co by chtěl nezištně poslat dál, může vše zanést do Ekoporadny v časech uvedených v letáčku .
U příležitosti 8. výročí založení Tišnovských trhů byl poskytnut rozhovor pro VOX - noviny regionu Tišnovsko. Celý článek najdete zde .
Letošní férová snídaně se bude opět konat v parčíku na náměstí 28. října (před lékárnou Arnica), a to v sobotu 14. května 2016 od devíti do jedenácti hodin. V případě deštivého počasí se bude snídat uvnitř, v zázemí Ekoporadny Tišnovsko ve dvoře za lékárnou.
Férová snídaně je neformální setkání lidí, kteří se zajímají o původ potravin, podporují fair trade (spravedlivý obchod) nebo se s touto myšlenkou chtějí seznámit. Také se jí zúčastňují ti, kteří fandí potravinám vypěstovaným či vyrobeným v nedalekém okolí.
Akce je součástí celosvětových oslav Dne pro fair trade, což je svátek, který slaví druhou květnovou sobotu tisíce lidí na celém světě.
Zkuste se zamyslet nad původem věcí, ze kterých běžně vaříte, a použít v co nejvyšší míře suroviny místního původu nebo z produkce fair trade. Výsledkem se pak můžete pochlubit ostatním podobně naladěným příchozím a sdílet zkušenosti s přípravou takovýchto „férových“ pochutin. Těšíme se na setkání!
V předvečer Dne Země můžete zažít původní přírodní tance, např. indiánské a maorské nebo tanec stromu. Pohybově nenáročné tance, vhodné pro každého bez rozdílu věku povede tanečnice Dana Jirkalová, hudba Jan Kramář. Přihlášení do 15. 4. na: EliskaBar@seznam.cz nebo do schránky Ekoporadny na náměstí 28. října 28 (v průjezdu lékárny Arnika). Poplatek 150,- Kč.
Benefiční akce pro Ekoporadnu Tišnovska a Lesní dětský klub, kdy se můžete zbavit nepotřebných věcí, které ještě poslouží ostatním. Sběr věcí v Ekoporadně Tišnovsko nebo přímo na místě.
Stánek spolku ZST s informacemi o tom, kolik vody spotřebujeme při různých činnostech a jak je možné spotřebu omezit. Poutavá vodní doplňovačka pro děti i dospělé. Hry s vodou. Poutač města Tišnova: Studny a zdroje na území našeho města.
Společně do Lomničky, odkud se budou čistit oba břehy potoka směrem k Tišnovu. Pracovní oděv a rukavice s sebou. Bude zakončeno posezením u ohně a opékáním špekáčků. Sraz ve 14:00 u kašny na nám. Míru v Tišnově.
Čištění studánky Pod Pasníkem, zpívání vodě a obojživelníkům, hadům i štírům. Vhodné pro všechny, zvláště rodiče s dětmi. Sraz ve 14:00 u kašny na nám. Míru v Tišnově a ve 14:30 před bránou u Porta Coeli v Předklášteří
Ve středu 15. července 2015 byla obyvatelům Tišnova symbolicky předána umělecká výmalba nádražního podchodu. Na podvečerní akci, která byla pojata jako koncert s vystoupením smyčcového kvarteta členů Tišnovského komorního orchestru, se sešli všichni, kteří se o proměnu tohoto donedávna nevábného místa zasloužili: představitelé města Tišnova starosta Jiří Dospíšil a místostarosta pro kulturu Tomáš Komprs, starosta obce Předkláštěří Antonín Nahodil, zástupce správce podchodu SŽDC, členové spolku Za sebevědomé Tišnovsko, kteří výmalbu iniciovali, zástupci sponzorů a samozřejmě tvůrce výtvarného díla, malíř, dramaturg a scénograf, MgA. Vladimír Kiseljov, který v průběhu slavnosti návštěvníky malbou nazvanou „Brána nebes“ provedl. Bližší představení autora si přečtěte v jeho životopise. Je třeba zdůraznit, že na rozdíl od výmaleb na jiných nádražích je tišnovská malba promyšleně tvořeným celkem ztvárněným uměleckými prostředky.
Fotografie ze slavnostního otevření podchodu (Facebook):
Celý projekt bylo možné uskutečnit díky finanční podpoře města Tišnova a obce Předklášteří a díky finančním příspěvkům celé řady sponzorů, z nichž jmenujme alespoň firmy PROVOD, Subterra, FreeBow, ELVEKO CZ, Ivana Zapletalová - izreality, SYSTRA, EMKOR Technology, Mouka Tišnov a Michal Trojánek - pneuservis. Kromě toho menšími částkami přispěly i další subjekty a také jednotliví občané. Významný byl také podíl dobrovolníků ze tří spolupracujících tišnovských spolků (Za sebevědomé Tišnovsko, Čas pro sebe a Continuum Vitae), kteří společně zajistili přípravu podchodu k malbě a celkovou organizaci. Mimořádná byla i míra zapojení veřejnosti, pomáhat při vybarvování motivů přišlo během dvou týdnů malby více než padesát dobrovolníků z Tišnova, Brna i dalších míst.
Fotografie z průběhu výmalby podchodu (Google+):
Některými návštěvníky slavnostního podvečera byla vyslovena obava, jak dlouho prosvětlený a zkrášlený podchod vydrží v tomto stavu, zda malba nebude poškozována sprejery. Celá plocha výmalby je opatřena dvojí vrstvou antisprejového nátěru a uvažuje se o instalaci kamer. Kromě toho je (v případě souhlasu správce podchodu) zvažována instalace přehrávače s klasickou hudbou, což podle zkušeností autora výmalby V. Kiseljova z jiných nádraží svým způsobem, vytvořením pozitivní atmosféry, přispívá k ochraně místa.
Nová podoba podchodu výrazně kontrastuje se zanedbaným vstupem, často špinavým schodištěm a podlahou podchodu, rezavým zábradlím a zanedbanými výplněmi u výstupů na nástupiště. Neudržovaný je rovněž přednádražní prostor a zmínit by bylo možné i další nedostatky. Proto se dlouhodobé aktivity spolku Za sebevědomé Tišnovsko budou ubírat právě tímto směrem – hledáním cest, jak spoluprací různých subjektů dojít k postupnému zlepšení celkového stavu tohoto veřejného místa.
Aktivitu je stále možné podpořit jak výpomocí při dílčích úkolech nebo finančně. Bankovní účet spolku Za sebevědomé Tišnovsko je 210347344/0300. Při platbě bankovním převodem uveďte své jméno a heslo PODCHOD do zprávy pro příjemce. V případě zájmu požádejte o vystavení potvrzení o převzetí daru mailem na: sebevedome@tisnovsko.eu.
Aktuální informace podá Tomáš Laušman, tel. 732 139 630 nebo tomlau@post.cz.
Helena Pernicová a Karolina Krátká
(Text je převzat z letáku autora malby MgA. Vladimíra Kiseljova pro návštěvníky vernisáže, v přípravě je brožura s podrobným výkladem jednotlivých motivů.)
Nástěnná malba je koncipována jako filozofický a estetický prostor, kde divák postupně prochází čtyřmi živly a prohlubuje a přetváří tak každý svůj den při cestě do práce nebo při jiné cestě vlakem. Čtyři živly obsahují všechny emoce a stavy, které člověk během svého života prožívá. Kompozice této nástěnné malby je úmyslně podobná např. skladbě symfonie, spojující ve svých větách protikladné principy, a podobně pracující s rytmem, překvapením a s kontrasty. Její celková i detailní kompozice využívá energetického a symbolistického působení barev na lidské vědomí i podvědomí, do jejichž hloubek svým rozsahem proniká a spouští nové tvůrčí procesy ve svém okolí. Zároveň tak vytváří prostor krásy, kde se následně už nevyskytuje kriminalita a vandalismus.
Umístění malby v původně velmi tmavém a špinavém podchodu vlakového nádraží je také záměr - jeho původní temná a odstrašující materie je transformována v duchaplnou a krásnou. Smyslem díla je tedy dokázat, že veřejný prostor může být krásný a může trvale pozitivně přetvářet své okolí.
Divák prochází podchodem jako iniciační jeskyní nebo labyrintem, průvodcem jsou mu na stěnách děti, které jsou zde znázorněny jako svaté a představují naše prvotní poslání, čistotu a přímost našeho záměru. Obracejí zde zaběhnutý život vzhůru nohama.
Nejdříve procházíme materiálním světem živlu země, představovaném mimo jiné Sisyfem a lidmi běhajícími v kolečku pro křečky. Následuje živel vzduchu, ve kterém nacházíme odlehčení, na stropě sledujeme výjev stvoření slunce a luny. V živlu vody nacházíme mimo jiné děti, které se mezi mořskými korály potápějí do svého nitra pro perlu svého poslání, a na stropě symbolický soutok pěti vodních toků, které se setkávají v Tišnově. Závěrečnému živlu ohně a ducha vévodí zářící Brána nebes, Praha objímající Brno a Kristus vstávající z mrtvých a přesvědčující nevěřícího Tomáše. Brána nebes je harmonií všech živlů dohromady a prochází se skrze ni Láskou dvou spojených bytostí, spojením protikladů. Na stěnách vedoucích k nástupištím vidíme výjevy z měst, kam vlaky vedou – tedy např. Zelenou horu architekta Santiniho ve Žďáře nad Sázavou, Prahu, Brno aj. To usnadňuje cestujícím orientaci a zároveň je tyto motivy ladí na místo, kam směřují. V samotném podchodu jsou vyobrazeny všechny významné stavby a dominanty Tišnova a Brána nebes v Předklášteří, opět namalované v souvislosti s živly a energiemi, které v nich převládají.
Fotky dokončeného díla (Facebook):
Nahrávka první komentované prohlídky (Youtube - audio):
V sobotu dne 18. dubna 2015 uspořádala Ekoporadna Tišnovsko za materiální a finanční podpory Městského úřadu Tišnov (Odbor správy majetku a komunálních služeb) oboustranné čištěni břehů Svratky od veškerých odpadků v úseku od mostu u firmy Steinhauser v Tišnově až po most v Březině.
I přes nejisté počasí se do akce zapojilo na 20 nadšených ekologistů (ti, kterým vadí povalující se odpadky), z nichž dva přijeli až z České. Kromě každoročních účastníků akce (zástupců spolku Za sebevědomé Tišnovsko, dětí z tišnovského dětského domova a dalších stálých příznivců ekologických aktivit) se zapojili i lektoři tišnovské jazykové školy ZUZU Zuzka a René. Ti mimochodem během úklidu naučili děti z domova anglické písni, která byla součástí kulturního programu při závěrečném táboráku s opékáním špekáčků.
Celkově bylo naplněno 30 pytlů odpadků, z nichž některé byly vytaženy přímo z koryta řeky.
Závěrem jen znovupoděkování všem zúčastněným a přání, aby pořádek, který jsme na březích Svratky zanechali, vydržel co nejdéle.
Lenka Floriánová
Přijměte pozvání na Výstavu na stromech, která se uskuteční od 3. - 10. října 2015 v parku nám. 28.října. Stane se součástí více než 40 míst po celé ČR, kde výstava ve stejný čas probíhá. Na 15 plakátech se například dozvíte, co je to kojot nebo roya, jak vypadá kávovník či kávová zrna, jak se káva zpracovává a mnoho dalšího. Autorem fotografií je Stanislav Komínek z organizace NaZemi, který navštívil pěstitele kávy v Guatemale a Mexiku. Zkoumal, jaké dopady na jejich životy má jejich zapojení do fairtradových družstev.
Fairtradová káva od pěstitelů z Afriky, Asie a Latinské Ameriky je dostupná i v České republice, v roce 2013 jsme u nás vypili 14 milionů šálků a spotřeba stále roste.
Výstava se koná během Týdne důstojné práce, který probíhá od soboty do soboty v týdnu, kdy se slaví Světový den důstojné práce. Ten připadá vždy na 7. října. Letos bude výstava v parcích viset od 3. do 10. října. Seznam míst a více informací o happeningu najdete na www.vystavanastromech.cz
Výstavu pořádá organizace NaZemi spolu se spolkem Za sebevědomé Tišnovsko, které výstavu v Tišnově realizuje.
Rádi bychom vás pozvali na tradiční Bleší trhy, které se budou konat v sobotu 3. října 2015 od 8 do 11 hodin v Tišnově na náměstí. Většina z vás již ví, o co běží, ti, kteří ještě nevědí, najdou bližší informace v informačním letáčku.
Když vše shrneme, pokud chcete podpořit Ekoporadnu a Lesní klub, můžete jednak přijít nakoupit k našemu stánku, kde jistě najdete nejeden poklad, anebo můžete věnovat nejrůznější věci, které budeme následně na stánku nabízet k prodeji.
Výtěžek bude použit na další fungování našich aktivit. Zároveň jsou Blešáky jedinečnou možností, jak ulehčit vašim domácnostem, nachystat se na předvánoční úklid a zbavit se všeho, co vám doma překáží a co by zároveň ještě mohlo posloužit jinde.
Předání darů je možné ve středy 23.9. a 30.9. po celý den a v pátek 2.10. odpoledne, vždy v Ekoporadně, nejlépe po předchozí telefonické domluvě na tel. č. 723 543 910 (Hana Ondrušková) nebo 608 461 655 (Lenka Janhubová). Pokud by se někdo na předání potřeboval domluvit jinak, ozvěte se.
Bleší trhy pořádá Město Tišnov a spolek Za sebevědomé Tišnovsko
Nabízíme výrobek s minimalizovanou ekologickou stopou pro příznivce lokálních iniciativ. Tričko je ušito z biobavlny a bambusového vlákna, ozdobeno šetrným potiskem.
K dispozici jsou ještě tyto varianty:
- pánské - vel. L v zelené, vel. XXL v hnědé
Minimální příspěvek: 250 Kč. Příspěvkem podpoříte další činnost našeho spolku.
(Aktualizováno: 13.7.2015)
V pátek 19. června proběhla zahajovací performance Brána nebes, v rámci které výtvarník Vladimír Kiseljov započal výmalbu tišnovského nádražního podchodu. Fotografie si můžete prohlédnout zde: http://scedro.rajce.idnes.cz/Podchod_CD_Tisnov/.
Až do půlky července se zájemci o pomoc zapojovali do vybarvování předchystaných obrazů: (fotogalerie).
Fotky dokončeného díla (Facebook):
Pozvánka na koncert (15. 7. od 18 h):
Stále je možné se zapojit i finančně, náklady na realizaci malby ještě nejsou pokryty. Bankovní účet spolku Za sebevědomé Tišnovsko je 210347344/0300. Při platbě bankovním převodem uveďte své jméno a heslo PODCHOD do zprávy pro příjemce. V případě zájmu požádejte o vystavení potvrzení o převzetí daru mailem na: sebevedome@tisnovsko.eu.
Aktualizovaný text letáku k dalšímu šíření a podpoře, zvláště finanční, je ke stažení zde.
Aktuální informace podá Tomáš Laušman, tomlau@seznam.cz, tel. 732 139 630.
Spolek Za sebevědomé Tišnovsko vyvolal diskusi o stávající podobě nádražního podchodu (fotografie současného stavu podchodu) a inicioval, aby byl výtvarně upraven. Ujal se role koordinátora a dal veřejnosti možnost se do renovace podchodu zapojit. V této chvíli je již hotový výtvarný návrh Vladimíra Kiseljova, který byl vybrán v rámci vyhlášené soutěže. Ukázku z realizace v Řečkovicích si můžete prohlédnout zde. Více o autorovi najdete na www.kiseljov.net.
V této chvíli vítáme zejména spolupráci při provádění výtvarného návrhu, které proběhne od začátku června. Konkrétně se bude jednat o vybarvování velkých ploch, míchání barev a hlídání podchodu, než bude výmalba dokončena. Správa železniční dopravní cesty (SŽDC), která má tišnovský podchod na starosti, chystá jeho opravu během května společně s instalací nových světelných tabulí.
Nabídku pomoci posílejte na sebevedome@tisnovsko.eu nebo v papírové podobě do Ekoporadny Tišnovsko, nám. 28. října 28, 666 01 Tišnov. Zde můžete nechat vzkaz společně s kontaktem na vás v provozní době a to každou středu od 14 do 18 hod.
Financování akce je v současné době rozpracováno. Předpokladem je získání příspěvku od města Tišnova a dobrovolných příspěvků včetně příspěvku spolku Za sebevědomé Tišnovsko, který chce tímto způsobem přispět ke kultivaci veřejného prostoru. Občané a firmy mohou poskytnout peněžní dary na základě darovací smlouvy.
Číslo účtu je: 210347344/0300 (ČSOB), do zprávy pro příjemce je třeba uvést jméno či název firmy, aby bylo možné dary identifikovat a vystavit darovací smlouvy.
Za jakoukoliv podporu děkujeme!
Během uplynulého týdne byly provedeny přípravné práce pro výmalbu podchodu, se kterými zásadně pomohl Jiří Nečas ze sdružení Čas pro sebe, a v pátek 19. června proběhla zahajovací performance Brána nebes, fotografie si můžete prohlédnout zde: http://scedro.rajce.idnes.cz/Podchod_CD_Tisnov/.
V úterý 23. června od 15 hodin je možné se zapojit do dokončení bílení stěn. Každý, kdo přijde, dostane váleček a teleskopickou tyč nebo si může vzít vlastní.
Vlastní výmalba výtvarníka Vladimíra Kiseljova bude probíhat denně od 9 do 16-17 h (asi až do 17. července), vítaná je pomoc při vybarvování a při hlídání malby. Více informací podá Tomáš Laušman, tel. tomlau@seznam.cz, tel. 732 139 630.
Je možné se zapojit i finančně, a to přes bankovní účet spolku Za sebevědomé Tišnovsko: 210347344/0300. Při platbě bank. převodem uveďte své jméno a heslo PODCHOD do zprávy pro příjemce. V případě zájmu požádejte o vystavení potvrzení o převzetí daru mailem na: sebevedome@tisnovsko.eu.
Nabízíme poslední volné vstupenky na benefiční představení s Jaroslavem Duškem - Pátou dohodu. Tentokrát se speciálním hostem Ondřejem Smeykalem a jeho didgeridoo. Benefice se koná v Janáčkově divadle na Rooselveltova 1 v Brně ve čtvrtek 11. června 2015.
Foyer se stánky, občerstvením a dílnami bude otevřeno od 18 h, představení začíná v 19 h. Konkrétně se na vás těší:
15% z výtěžku každého stánku bude poskytnuto na provozování lesního klubu a další aktivity spolku Za sebevědomé Tišnovsko.
Autor představení: Don Miguel Ruiz a Jaroslav Dušek
Hrají: Jaroslav Dušek, Zdeněk Konopásek, Pjér La Š’éz
Světelný design: Viktor Zborník
Zvuk: Martin Dušek
Pokračování knihy moudrosti starých Toltéků připomíná největší dar, kterým se můžeme obdarovat: svobodu být sám sebou. Dvouhodinové představení je naplněno toltéckým učením, humorem a především poznáním.
Benefici pořádá spolek Za sebevědomé Tišnovsko ve spolupráci s Vegaia Café a FreeBow.
Výtěžek bude použit na další provozování Lesního rodinného klubu na Tišnovsku. Těší nás, že se již šestým školním rokem daří provozovat předškolní zařízení lesního klubu. Aktivita vycházející z principů lesní mateřské školy se postupně rozvíjí od října 2009 a hledá nezbytnou finanční podporu na další pokračování.
Více informací na lesniklub.tisnovsko.eu.
Po dohodě s Jaroslavem Duškem budou z benefičního představení podpořeny také humanitární a rozvojové projekty spolku Anaon.
Závazná rezervace vstupenek je možná na adrese rezervace@tisnovsko.eu. V této chvíli obsazujeme řady na balkóně a lóže.
Benefiční cena vstupenky je od 490 Kč.
Pro dárce a podporovatele, kteří k ceně každé vstupenky přispějí minimálně 500 Kč, jsou vyhrazena přední místa v sále. Zároveň nabízíme možnost prezentace ve foyer divadla a na webových stránkách.
Chcete-li se ve foyer prezentovat prostřednictvím dílny a přitom 15% podílem z výtěžku přispět na lesní klub, ozvěte se na rezervace@tisnovsko.eu.
Na setkání se těší,
Eliška Bartheldyová, Lucie Entlerová, Karolina Krátká a František Dospíšil
Za sebevědomé Tišnovsko
Spolek Za sebevědomé Tišnovsko zve na již pátou Férovou snídani. Ta letošní se bude opět konat v parčíku před lékárnou Arnica (nám. 28. října), a to v sobotu 9. května 2015 od devíti do jedenácti hodin. V případě deštivého počasí se bude snídat uvnitř, v zázemí Ekoporadny Tišnovsko ve dvoře za lékárnou.
Férová snídaně je neformální setkání lidí, kteří se zajímají o původ potravin, podporují fair trade (spravedlivý obchod) nebo se s touto myšlenkou chtějí seznámit. Také se jí zúčastňují ti, kteří fandí potravinám vypěstovaným či vyrobeným v nedalekém okolí. Akce je součástí celosvětových oslav Dne pro fair trade, které se konají vždy druhou květnovou sobotu. Přestože organizátoři jako vždy připraví občerstvení z fairtradových a lokálních surovin, velmi vítaná je též aktivní účast příchozích. Zkuste se zamyslet nad původem věcí, ze kterých běžně vaříte, a použít v co nejvyšší míře suroviny místního původu nebo z produkce fair trade. Nakoupit můžete nejen fairtradové výrobky nabízené Ekoporadnou nebo prodejnou zdravé výživy na Brněnské ulici, ale také místní produkty na Tišnovských trzích. Výsledkem se pak můžete pochlubit ostatním podobně naladěným příchozím a sdílet zkušenosti s přípravou takovýchto „férových“ pochutin. Loni jsme tak ochutnali např. netradiční špenát z bršlice, buchtu z fairtradového kakaa a cukru zdobenou květy černého bezu nebo domácí kváskový chléb a pomazánku. Co bude „v nabídce“ letos? Nechme se společně překvapit, těšíme se na setkání s vámi.
Hana Pernicová, Za sebevědomé Tišnovsko
Kdo občas nebo denně využívá cestu vlakem z tišnovského nádraží, jistě potvrdí, že průchod podchodem k vlakovým nástupištím nepatří právě k estetickým zážitkům. Oprýskaná a špinavá omítka, sprejované nápisy (sdělení JSI STROJ jistě každý cestou do zaměstnání ocení) a podivné obrázky, jejichž význam často není k pochopení…Tak to již brzy bude patřit minulosti. Správa železniční dopravní cesty (SŽDC), konkrétně divize Správa mostů a tunelů, která má tento podchod na starosti, chystá v dubnu opravu podchodu, společně s instalací nových světelných tabulí.
Spolek Za sebevědomé Tišnovsko (ZST) by chtěl ve spolupráci se SŽDC podchod výtvarně upravit a tím dále zlepšit kvalitu tohoto veřejného prostoru. Chce se ujmout role koordinátora a dát i veřejnosti možnost se do renovace tišnovského nádražního podchodu zapojit. Vítáme zejména:
Návrhy i další zprávy můžete zasílat elektronicky na adresu sebevedome@tisnovsko.eu nebo klasicky v papírové podobě do Ekoporadny Tišnovsko, nám. 28. října 28, 666 01 Tišnov. Zde můžete návrhy předat také osobně v provozní době Ekoporadny každou středu od 14 do 18 hod. Nezapomeňte připojit váš kontakt. Návrhy a zprávy očekáváme do 20. dubna.
Předpokládáme vystavení doručených návrhů v prostoru Ekoporadny 22. dubna.
Financování akce je v současné době rozpracováno. Předpokladem je získání příspěvku od města Tišnova a dobrovolných příspěvků včetně příspěvku spolku Za sebevědomé Tišnovsko, který by chtěl tímto způsobem přispět ke kultivaci veřejného prostoru. Občané a firmy mohou přispět formou peněžních darů, které budou určeny výhradně k výše uvedenému účelu na základě darovací smlouvy.
Číslo účtu je: 210347344/0300 (ČSOB), do zprávy pro příjemce připište své jméno, aby bylo možné dary přiřadit a vystavit darovací smlouvy.
Za sebevědomé Tišnovsko
Náš spolek se již tradičně připojuje k oslavám Mezinárodního Dne Země. Jde o ekologicky motivovaný svátek upozorňující na dopady ničení životního prostředí. První Den Země byl zorganizován v San Francisku 22. dubna 1970. Cílem bylo zvýšit energetickou účinnost, recyklovat odpadky a hledat obnovitelné zdroje energie. Akce měla velký ohlas zejména mezi studenty. OSN začala tento svátek slavit o rok později. Iniciativa se postupně rozšířila po celém světě a 22. duben se stal Mezinárodním dnem Země. Oslavy svátku životního prostředí se obyčejně neomezují pouze na jediný den, ale trvají téměř celý měsíc.
Od roku 2007 pořádá oslavy Dne Země také tišnovská ekoporadna v podobě čištění místních toků. Prvním rokem se dobrovolníci se zájmem o pomoc přírodě aktivně podíleli na sběru odpadků na okrajích koryta řeky Svratky, v následujícím roce se čistily břehy Závistky a okolí koupaliště, v roce 2009 a 2010 to byla opět Svratka, v roce 2011 proběhlo čištění říčky Lubě, v roce 2012 Závistky a svahů Klucaniny a v loňském roce přišly na řadu břehy potoka Besénku a příkopy u silnice.
I letos proběhla pro nadšené ochránce čistoty v přírodě brigáda, která se uskutečnila v sobotu 12. dubna 2014. Sešlo se nás přibližně kolem 30, asi 12 dospělých a zbytek dětí od nejmenších po dospívající, 15 dětí se třemi vychovatelkami bylo z dětského domova. Trasa nás vedla Trmačovem až k Besénku, kde jsme se rozdělili do dvou skupin a s pytli v ruce začali sbírat odpadky. Bylo co čistit, naplnili jsme kolem 15 pytlů. Po ukončení na všechny zúčastněné čekalo malé občerstvení v podobě špekáčků, které jsme si společně opekli na připraveném ohništi. Počasí nám přálo, vše proběhlo zdárně, krom mokrých nohavic a úleku z "hada" (slepýše).
Malým i velkým čističům patří velký dík, zvláště pak dětem z tišnovského dětského domova, jež se staly tradiční oporou při této ušlechtilé pomoci přírodě. Děkujeme také Městskému úřadu v Tišnově, který se jako každý rok podílel na zajištění občerstvení a odvozu pytlů s nasbíranými odpadky.
Od roku 2008-9 migrují chráněná ropucha obecná a skokan hnědý k páření a kladení vajíček z lesů 3-5km vzdálených přes silnici k soukromému rybníku a kvůli projíždějícím vozidlům dochází k jejich velkému úhynu. Žáby ve směru k vodnímu zdroji putují ve dvojici – menší sameček sedí pevně na větší samičce, na které leží zodpovědnost za reprodukci. V rybniční vodě dochází k páření, pak se sameček odpojí a nechá oplodněnou samičku vyklást vajíčka. Samci snůšku několik dní hlídají a samičky se vrací jednotlivě zpět - do lesa, kde přirozeně žijí. Je tedy potřeba zajistit pomoc žábám v obou směrech. Možná vás napadá – proč? Rozježděné krvavé pozůstatky žab jsou dokladem toho, že došlo k chybě v lidském konání a tu se snažíme napravit. Navíc porušení druhové stability v oblasti může ovlivnit už tak křehkou rovnováhu v přírodě – stavy bodavého hmyzu, kterými se žáby živí a jejichž počty budou s oteplováním růst, jsou jednou z obav, které nás mohou vést k ochraně těchto nenápadných obyvatel našich lesů. Na zajištění migrace se v minulosti podíleli: manželé Macháčkovi z Křížovic, ZŠ Doubravník, o.s. Naša dědina ze Štěpánovic, Ekoporadna Tišnovsko, Obec Štěpánovice a řada jednotlivců. Každým rokem je třeba zbudovat zábrany po obou stranách silnice v délce asi 300m a zajistit sběr a přepravu žab za silnici a od rybníku zpět. Žáby během migrace nepřijímají potravu a potřebují urazit cestu k vodě a zpět co nejrychleji. Migrace začíná v závislosti na počasí v březnu a ukončuje se během května.
V sobotu 22. března se ve vybrané části podél silnice mezi starou a novou částí Štěpánovic budou stavět zábrany pro migrující žáby. V dalších dnech od 23. března do 10. května 2014 začne sběr ropuchy obecné a skokana hnědého.
Můžete-li přijít od konce března do zač. května pomoci, kontaktujte koordinátorku Adélu Nešporovou: nesporova.adela[zavináč]gmail.com, tel. 607088593.
Milí přátelé stromů,
jak jsme již inzerovali, oslavíme letošní svátek stromů opět sázením v sobotu 25. řjna od 14.30 do 17 h
účastí na dosazování třešňové aleje na Stanovisku, sraz pěších účastníků z Tišnova je ve 13.30
na začátku stezky u nového hřbitova, ostatních ve 14.30 hod na Stanovisku.
Vezměte si rukavice, nářadí i voda na zalévání budou zajištěny (letáček s info je v příloze).
Připojíme se k sázecí partě z řad hajáneckých zahrádkářů, Města Tišnova a k členům občanského sdružení Vinohrad z Hajánek a Stanovisek. Pan Petr Malášek, který hospodaří na statku na Stanovisku nás po skončení sázení zve k prohlídce statku a domluvě na další spolupráci našich spolků, což nejen stromům dává nový vítr do plachet! Spolek Vinohrad spojuje rodiny s dětmi a na statku nám rádi zprostředkují prohlídku pro rodiče a děti z Lesního klubu i z řad našich příznivců.
Na závěr sázecího odpoledne se projdeme do hospody v Jamném pro něco na zahřátí a pak domů.
Na viděnou se těší Jana Koudelová a Hela Pernicová
Kontakty na spolek ZST: www.sebevedome.tisnovsko.eu
tel. 774023959 (JK)
tel. 604950578 (HP)
Kontakty na Vinohrad, os: https://sites.google.com/site/osvinohrad/home
http://osvinohrad.rajce.idnes.cz/
I letos můžete na Tišnovských trzích pravidelně nakoupit produkty fair trade. Trhy se konají na náměstí Míru v Tišnově každou sobotu od 8 do 11 hodin, náš stánek zde najdete v těchto termínech:
Nabízíme zejména různé druhy čajů, kávu, kakao, čokoládu a nerafinovaný třtinový cukr, tedy hlavně primární FT produkty bez většího podílu dalšího zpracování.
Po příznivých zkušenostech opět vyhlašujeme sbírku na podporu Ekoporadny Tišnovsko a Lesního rodinného klubu na Tišnovsku a to prostřednictvím předmětů, které doma již nepotřebujete. Nashromážděné dary budou nabídnuty 13. září na Bleších trzích v Tišnově. Vše cenné a neprodané bude následně věnováno Oblastní Charitě Tišnov nebo Diakonii Broumov.
Konkrétně můžete darovat starožitnosti, domácí potřeby, hračky, knihy, nevhodné dárky, bytové doplňky apod. Pořadatelé sbírky si vyhrazují právo nepřijmout obnošené oblečení, elektroniku, objemné předměty apod. Předávka je možná po předchozí telefonické dohodě: 723 543 910 nebo 737 187 244.
Za případnou podporu děkujeme!
Návrh nového územního plánu, který na mnoho let ovlivní budoucí rozvoj města, je nyní ve stádiu vypořádávání připomínek a námitek, které musí zaměstnanci Stavebního úředu, úřadu územního plánování, zpracovat a předložit k projednávání. Jak občané, tak zastupitelé se budou k předloženému návrhu opět vyjadřovat. Spolek Za sebevědomé Tišnovsko usiluje o co nejširší zapojení občanů i zastupitelů města do tohoto procesu. Kvalitně připravený územní plán bude mít dlouhodobě příznivý dopad na kvalitu života obyvatel i životní prostředí města Tišnova. Proto se členové spolku podíleli na tvorbě připomínek a společné námitky, podané prostřednictvím veřejného zástupce, podpořeného téměř 300 osobami.
Tyto obyvatele Tišnova, kterým není lhostejné, jak se bude rozvíjet jejich město, podpořila Nadace VIA. Díky tzv. Rychlému grantu, který získal spolek Za sebevědomé Tišnovsko, bylo možné účinně hájit práva občanů a zaplatit specialisty na územně-plánovací právo, kteří pomohli veřejnému zástupci podat kvalitní relevantní námitky a po právní stránce posoudit kvalitu připravované územně-plánovací dokumentace.
V květnu se na podporu práv občanů při zapojení se do územního plánování a zvýšení právního povědomí z oblasti územního plánování uskutečnil vzdělávací seminář. Ten vedl právník ze společnosti Frank Bold Society (dříve Ekologický právní servis). V návazné diskuzi byl věnován prostor konkrétním problematickým otázkám místního návrhu územního plánu.
Pro více informací kontaktujte: Zdeňku Dohnálkovou, Za sebevědomé Tišnovsko, 732 687 266, email zdenka.dohnalkova@gmail.com.
Spolek Za sebevědomé Tišnovsko se dlouhodobě snaží o zachování kulturního a přírodního dědictví Tišnovska, rozvoj kvality životního prostoru obyvatel Tišnova a podporu účasti místních obyvatel ve správních řízeních.
Rychlé granty představují jednoduše dostupné prostředky na řešení problémů, které se netýkají pouze několika občanů, ale přímo či nepřímo všech obyvatel dané lokality. Pomocí Rychlého grantu je možné upozornit na aktuální problematickou situaci, pružně a důrazně zareagovat na veřejné dění a/nebo získat odborné podklady pro alternativní řešení problému.
Nadace VIA podporuje a posiluje aktivní účast veřejnosti na rozvoji demokratické společnosti v České republice. Podporuje rozvoj dobrých vztahů a spolupráce v českých obcích, protože je přesvědčena, že právě to je cesta, na níž mohou lidé převzít odpovědnost za prostředí kolem sebe. Podporuje rozvoj neziskových organizací, protože jsou na cestě k občanské společnosti nenahraditelné. Podporuje rozvoj dárcovství, protože občanská společnost ani neziskové organizace nemohou existovat bez podpory osvícených jednotlivců, firem a institucí.
Zveme vás na již čtvrtou Férovou snídani. Ta letošní se bude opět konat v parčíku na náměstí 28. října před lékárnou Arnica, a to v sobotu 10. května 2014 od devíti do jedenácti hodin. V případě deštivého počasí se bude snídat uvnitř, v zázemí nově zrekonstruované Ekoporadny Tišnovsko ve dvoře za lékárnou.
Zkuste ve svém oblíbeném receptu dát prostor surovinám fairtradového nebo lokálního původu a přijďte výsledek nabídnout ostatním. Drobné občerstvení a nápoje nabídnou i organizátoři. Vítáni jsou všichni včetně rodin s dětmi, pro které chystáme tematický kvíz.
Akce je součástí celosvětových oslav Dne pro fair trade, které se konají vždy druhou květnovou sobotu. Zodpovědnou spotřebu si na podobných piknicích připomenou jen v ČR skupinky v téměř stovce měst a obcí.
Zveme Vás, na již tradiční akci ke Dni Země, jarní čištění břehů potoků a řek v našem regionu. Letošní rok se sejdeme v sobotu 12.4.2014 ve 14.00 hodin na náměstí Míru u kašny v Tišnově.
Z náměstí půjdeme po silnici do Lomničky a cestou budeme čistit příkopy. Z Lomničky budeme pokračovat po břehu potoka Besének až po soutok s řekou Svratkou. Tam celou akci zakončíme společným opékáním špekáčků.
S sebou si vezměte pracovní oděv a rukavice. Kdo můžete, vezměte si také reflexní vesty.
Srdečně zvou pořadatelé Za sebevědomé Tišnovsko, o.s.
Přinášíme vám aktuální zprávy z činnosti našeho spolku.
Celý čtvrtletník je ke stažení zde. V případě zájmu o pravidelný odběr nás prosím kontaktujte.
Vánoční jedličky objednávejte SMS zprávou (JEDLIČKA_JMÉNO) do pondělí 16. 12. 12:00 na tel. čísle 737 572 957. Stromky budou k dispozici k vyzvednutí ve středu 18. 12. Od 14 do 18 hodin v Ekoporadně.
Výrobky fair trade z nabídky Ekoporadny Tišnovsko si můžete pravidelně nakoupit v provozní době ekoporadny (středa 14 - 17 hodin) a na trzích, na náměstí Míru v Tišnově.
Nabízíme zejména různé druhy čajů, kávu, kakao, čokoládu, sušené ovoce a nerafinovaný třtinový cukr, tedy hlavně primární FT produkty bez většího podílu dalšího zpracování.
Těšíme se na vaši návštěvu.
Občanské sdružení Za sebevědomé Tišnovsko a s ním i jeho nejznámější akce pro veřejnost Den stromů letos slaví své 10. narozeniny. Oslava v neděli 20. října 2013 bude soustředěna do zázemí Lesního rodinného Klubu na Tišnovsku v Předklášteří a jeho okolí. Můžete se zúčastnit bohatého programu pro děti i dospělé, připraveného ve spolupráci s DDM Tišnov. V rámci oslavy bude také možnost ozkoušet si stromolezení a pobyt ve stromostanu - příbytku v korunách stromů. Kdo se chce dozvědět více, má možnost na http://www.stromostan.cz.
Průběh odpoledne:
Výrobky fair trade z nabídky Ekoporadny Tišnovsko si můžete pravidelně nakoupit na Tišnovských trzích, které se konají na náměstí Míru v Tišnově každou sobotu od 8 do 11 hodin. Náš stánek zde najdete v těchto termínech:
Nabízíme zejména různé druhy čajů, kávu, kakao, čokoládu, sušené ovoce a nerafinovaný třtinový cukr, tedy hlavně primární FT produkty bez většího podílu dalšího zpracování.
Těšíme se na vaši návštěvu.
Po příznivých zkušenostech opět vyhlašujeme sbírku na podporu Ekoporadny Tišnovsko a Lesního rodinného klubu Tišnovsko a to prostřednictvím předmětů, které doma již nepotřebujete. Nashromážděné dary budou nabídnuty na Bleších trzích 21. září od 8 do 11 hodin v Tišnově. Vše cenné a neprodané bude následně věnováno Oblastní Charitě Tišnov nebo Diakonii Broumov.
Konkrétně můžete darovat starožitnosti, domácí potřeby, hračky, knihy, nevhodné dárky, bytové doplňky apod. Pořadatelé sbírky si vyhrazují právo nepřijmout obnošené oblečení, elektroniku, objemné předměty apod. Předávka je možná po dohodě v Ekoporadně Tišnovsko.
Dary je možno předat po telefonické domluvě: 777 554 716 nebo 737 187 244.
Za případnou podporu děkujeme!
Přijďte si s námi zaplavat ve Svratce, osvěžit se v chladivé vodě a užít si pěkné odpoledne u řeky. Sejdeme se v neděli 14. července u splavu na Březině a v 15 hodin uskutečníme společný „skok do vody“. Ovoce z vaší zahrady, buchty, pomazánky a jiné dobroty na piknik vítány. Počítáme s drobnými hrami pro děti i improvizovanou hudbou.
Ve stejný den jako my ve Svratce se budou společně koupat v řekách i na řadě dalších míst v naší republice i jinde v Evropě. Smyslem Dnem koupání v řekách je přivést veřejnost k zájmu o řeky a jejich okolí a upozornit na polozapomenuté výhody koupání v přírodě.
Řada lidí se domnívá, že voda v řece je špinavá a závadná. Kvalita vody v řece Svratce se při pohledu na dlouhodobá měření stále zlepšuje, a to hlavně díky výstavbě a rekonstrukcím čistíren odpadních vod. V oblasti Tišnova vykazuje už poměrně dobrou kvalitu, hodnocenou jako „voda velmi mírně znečištěná“. Toto zařazení je dáno např. zbytkovým znečištěním pod čistírnami odpadních vod. My se však budeme koupat vysoko nad vyústěním tišnovské čistírny a daleko po proudu od nejbližších obcí s čistírnami.
Na shledání s vámi se těší organizátoři z občanského sdružení Za sebevědomé Tišnovsko.
V sobotu 11. 5. od devíti hodin můžete opět v Tišnově posnídat fairtradové a lokální dobroty společně s dalšími lidmi podobného smýšlení. Třetí ročník akce Férová snídaně se tentokrát uskuteční na náměstí Míru v prostoru vedle radnice (u fontánky) a můžete tak účast na snídani spojit i s návštěvou Tišnovských trhů. Férovou snídani v Tišnově pořádá Ing. Zuzana Brzobohatá, členka pracovní skupiny pro fair trade v Evropském parlamentu, ve spolupráci s Ekoporadnou Tišnovsko a městem Tišnovem.
Zkuste připravit slanou nebo sladkou pochutinu za použití surovin lokálního nebo fairtradového původu a přidejte se k nám. Můžete také posnídat výrobek koupený na trzích nebo přijít jen tak – nápoje a drobné občerstvení připraví i organizátoři. Společně tak podpoříme mezinárodní iniciativu na podporu spravedlivějšího obchodování, která se koná vždy druhou květnovou sobotu na mnoha místech u nás i ve světě.
V květnu můžete navštívit i další akce věnované fair trade, pořádané Městským muzeem Tišnov. Jedná se o výstavu fotografií Díky fair trade, které pořídili Stanislav Komínek ze společnosti NaZemi, fotograf Lidových novin Tomáš Hájek a tlumočnice Markéta Kopková při cestování v Peru po družstvech, která obchodují v rámci systému fair trade. Během expedice vedla trojice nespočet rozhovorů s managementem družstev a jejich členy – pěstiteli kakaa, kávy a cukrové třtiny. Záměrem bylo zjistit, zda fair trade opravdu pomáhá zlepšit jejich životní situaci.
Výstava potrvá od 8.5 do 31.5 a uvede ji přímo jeden z účastníků expedice Stanislav Komínek besedou, která se koná dne 8. 5. od 16 hodin v přednáškovém sále muzea. Nenechte si ujít tuto jedinečnou příležitost dozvědět se více o přínosech a souvislostech fair trade!
Stalo se již tradicí ekoporadenské činnosti ke Dni Země jarní čištění břehů potoků a řek v našem regionu. Letošní rok se sejdeme v sobotu 13.4.2013 ve 14.00 hodin na náměstí u kašny v Tišnově.
Z náměstí půjdeme po silnici do Lomničky a cestou budeme čistit příkopy. Z Lomničky budeme pokračovat po břehu potoka Besének až po soutok s řekou Svratkou. kde celou akci zakončíme společným opékáním špekáčků.
S sebou si vezměte pracovní oděv a rukavice. Kdo můžete, vezměte si také reflexní vesty.
Srdečně zvou pořadatelé Za sebevědomé Tišnovsko, o.s.
Ekologický institut Veronica a Ekoporadna Tišnovsko Vás srdečně zvou na přednášku "Desatero domácí ekologie a ekomapa".
Hledáte vyzkoušená doporučení a náměty jak se chovat ekologicky v běžném životě? Jak co nejlépe zacházet s vodou, energií, odpady či spotřebním zbožím? Víte co je to Ekomapa? Co na ní hledat, co přináší za výhody a jak do ní sami můžete přispívat?
Vše se dozvíte na prezentaci Ekologického institutu Veronica. Povídá a diskutuje Petr Ledvina. Každý návštěvník získá zdarma nové a přepracované vydání úspěšného titulu Desatero domácí ekologie.
Přednáška se uskuteční 13.3.2013 v 17.30 v Muzeu města Tišnova v Müllerově domě, Jungmannova 80. Vstup zdarma.
Přednáška je součástí projektu: „Environmentální poradenství jako nástroj individuálního dalšího vzdělávání. Aktivně, profesionálně, místně zakotveně" je spolu?nancován z Evropského sociálního fondu a státního rozpočtu České republiky.
Ing. Bc. Zuzana Brzobohatá, poslankyně Evropského parlamentu, a Lesní rodinný klub na Tišnovsku vás zvou na sedmou akci benefiční série. Vyprávění Zuzany Brzobohaté o cestě na ostrov Svalbard se uskuteční v pátek 1. února od 17 hodin v Muzeu města Tišnova na ulici Jungmannova 80.
Europoslankyně, zakladatelka a aktivní členka dětského oddílu 1. Brďo Tišnov Gingo a podporovatelka lesního klubu vám prostřednictvím svého vyprávění a fotografií přiblíží zážitky z cesty za polární kruh, na nejserverněji obydlený ostrov v Severním ledovém oceánu.
Pro návštěvníky bude nachystáno drobné občerstvení. V rámci akce proběhne sbírka na podporu dalšího provozování lesního klubu.
Bližší informace: tel. 737 553 300, http://lesniklub.tisnovsko.eu.
Tímto krokem podpoříte naši snahu neničit kvůli několika dnům vánočních svátků spoustu mladých stromků, ale naopak využít tradice Vánoc k podpoře lesa výsadbou jedle bělokoré.
Všechny prodávané stromky mají certifikát FSC, což znamená, že pocházejí z přírodě blízkého lesního hospodářství.
K jedličce dostanete návod, jak se o ni starat a pozvánku na plánovanou slavnostní výsadbu do lesa.
Jedličky jsou v květináči a jsou velké cca kolem 40cm - v kvalitě dostatečné pro výsadbu do lesa. Prodej probíhá v Ekoporadně Tišnovsko od 26.11. do 21.12. každou středu od 14.00 do 17.00, nebo dle dohody.
Kontaktní údaje pro prodej tel. +420 737 553 300, email: ekoporadna@tisnovsko.eu, http://ekoporadna.tisnovsko.eu
Ekoporadna Tišnovsko, Nám. 28 října, č.p. 28, Tišnov (u lékárny Arnika).
Lesní rodinný klub na Tišnovsku a Květ života, celostní léčebné centrum, vás zvou na šestou akci benefiční série. Vyprávění Jana Kramáře o cestování po Nepál se uskuteční v úterý 27. listopadu od 17:30 v Květu života na náměstí Míru 115 v Tišnově.
Spolupracovník lesního klubu, hudebník a cestovatel vám prostřednictvím svého vyprávění a fotografií přiblíží zážitky z tříměsíčního putování po Nepálu. Pohyboval se v Himalájích v okolí posvátného místa Muktinath, zamířil také do odhlehlé západní oblasti k jezeru Rara.
Vstupné dobrovolné, výtěžek bude použit na další provozování lesního klubu.
Bližší informace: tel. 737 553 300, http://lesniklub.tisnovsko.eu.
Lesní rodinný klub na Tišnovsku provozuje Za sebevědomé Tišnovsko, o.s.
V sobotu 3. listopadu proběhne poslední pravidelný sobotní trh s místními potraviny a výrobky u příležitosti podzimní Mezinárodní expozice minerálů. Prodej bude zpestřen blešími trhy. V nabídce některých prodávajících najdete opotřebované, ale ještě stále užitečné domácí potřeby, hračky, knihy, obnošené oblečení, starožitnosti apod. Nechcete také vy nabídnout k prodeji, co už doma nepotřebujete?
Nahlášení prodeje je nutné předem u paní Evy Zavřelové, Městský úřad, nám. Míru 111, přízemí, tel.: 549 439 851, e-mail: eva.zavrelova@tisnov.cz, která vám rovněž poskytne bližší informace. Prodejní místo si můžete zajistit i sami nebo nabídku jednoduše rozložit na plachtu na zem.
Občanské sdružení Za sebevědomé Tišnovsko vyhlašuje sbírku na podporu své činnosti a to prostřednictvím předmětů, které doma již nepotřebujete. Nashromážděné dary budou nabídnuty na Bleších trzích 3. listopadu od 8 do 11 hodin v Tišnově. Výtěžek bude využit na realizaci projektů Ekoporadny Tišnovsko a Lesního rodinného klubu na Tišnovsku. Vše cenné a neprodané bude následně věnováno Diecézní Charitě Brno nebo Diakonii Broumov.
Konkrétně můžete darovat starožitnosti, domácí potřeby, hračky, knihy, nevhodné dárky, bytové doplňky apod. Pořadatelé sbírky si vyhrazují právo nepřijmout obnošené oblečení, elektroniku, objemné předměty apod. Předávka je možná v Ekoporadně Tišnovsko a to ve středu 24., v pátek 26., ve středu 31. října a v pátek 2. listopadu, vždy od 14 do 17 hodin.
Kontakt: Ekoporadna Tišnovsko, nám. 28. října, č.p. 28, tel.: 737 553 300, e-mail: lesniklub@tisnovsko.eu. Více na http://sebevedome.tisnovsko.eu.
Za případnou podporu děkujeme!
Karolina Krátká
V úterý 23. 10. přivítáme v Tišnově vzácnou návštěvu, která k nám zavítá podpořit nás ve snaze stát se tzv. Fairtradovým městem. Bude jí pan Antonio Jimenez z fairtradového družstva COOBANA z Panamy. Toto družstvo se věnuje především pěstování banánů. U nás zatím banány ani jiné tropické ovoce produkované v systému „spravedlivého obchodu“ nejsou běžně k dostání, ale je pravděpodobné, že brzy budeme mít možnost v ČR koupit banány právě od těchto panamských pěstitelů. Máme tedy jedinečnou možnost dozvědět se o tom, jak systém fair trade funguje v praxi a jaké jsou nebo nejsou jeho skutečné přínosy přímo od zástupce těch, na které je fair trade zacílen.
Dopoledne bude pan Jimenez besedovat se žáky a studenty tišnovských škol, kolem poledne se setká s představiteli města a odpoledne se uskuteční setkání se zájemci z řad veřejnosti. Začátek setkání je naplánován na 14 hodin v kavárně Městského muzea. Zájemce prosíme o předběžnou registraci účasti na e-mailu ekoporadna@tisnovsko.eu z důvodu možné změny či upřesnění času a místa setkání. Těm, kteří se na setkání nedostanou, doporučujeme krátké video o družstvu COOBANA pod názvem Going beyond Fairtrade in Panama (bananas). Za zprostředkování a spolupráci při přípravě návštěvy děkujeme neziskové organizaci NaZemi.
Ekoporadna Tišnovsko a Komise životního prostředí MěÚ Tišnov vás tradičně zvou na společnou oslavu svátku stromů. V loňském roce jsme zahájili výpravy za významnými nebo něčím zajímavými stromy našeho regionu, o kterých jsme se dovídali z ankety Strom Tišnovska v letech 2005 – 2010.
Letos se vydáme do Předklášteří a jeho okolí. Sejdeme se v neděli 21. října ve 13.30 u kašny na náměstí v Tišnově, zájemci z Předklášteří na nás mohou počkat u vchodu do parku u bývalé Bauerovy vily (donedávna speciální školy). V parku, kde můžeme obdivovat hned několik velikánů i zajímavých exemplářů exotických stromů, nás příjemně zdrží kaštanovník jedlý, strom, který měli žáci školy nejraději a jehož plody každoročně sbírali a pekli si je ve školní jídelně. Pro nás je letos upeče L. Entlerová a nabídne k ochutnání i další pochoutky z kaštanové mouky. Pro zájemce o keltský stromový horoskop bude připraven kalendář i praktický výklad a možnost si „svůj“ strom v parku vyhledat.
Příjemně zahřátí pečenými kaštany si pospíšíme k památné hrušni za klášterem a od té se po modré značce vydáme vzhůru za starými douglaskami do lesní aleje „Jubileum“ vysázené v roce 1908 u příležitosti 60. výročí panování císaře Franze Josefa I. S její historií i současností nás seznámí revírník Jaroslav Špaček z Lesů České republiky. Poté budou mít všichni příležitost vyzkoušet si pohled na stromy a les z jiné než běžné perspektivy – zažít stromolezení, které bude zabezpečeno certifikovaným stromolezcem Mgr. Františkem Žáčkem (www.stromostan.cz) a bude připraveno jak pro dospělé, tak pro předškolní i školní děti (v době 15 do 17 hodin). Neváhejte využít příležitost dostat se bezpečně na vrcholky stromů a zpět.
Na setkání s milovníky stromů se těší pořadatelé.
Aktuální informace jsou průběžně zveřejňovány v sekci Supermarkety.
aktualiyace ke dni 25.08.2012
Výstava věnovaná dobrovolnictví na Tišnovsku se zaměřuje na spolky, sdružení a jiné organizace, jejichž činnost je založena na nezištné práci členů a dobrovolníků. Výstavní panely představují či připomínají aktivity při obnově rozhledny v Tišnově, tradiční zájmové spolky, hasiče, sportovní kluby a oddíly, organizace podporující děti, mládež, seniory, celé rodiny i občany s postižením, kulturně činné spolky, neziskové organizace zaměřené na osvětu v oblasti zdraví či ochranu přírody aj. Všem je společná radost z konání bez ohledu na finanční zisk.
Výstava byla k vidění od září do listopadu 2011 v Muzeu města Tišnova a následně na ZŠ Smíškova. V roce 2012 v ZŠ 28. října, ZŠ Lomnice a Podhoráckém muzeu v Předklášteří. Nyní je možno ji zapůjčit k dalšímu vystavení. Bližší informace na sebevedome@tisnovsko.eu, tel. 737 187 244.
Prezentaci dobrovolnictví na Tišnovsku iniciovala u příležitosti Evropského roku dobrovolných činností na podporu aktivního občanství 2011 Ing. Bc. Zuzana Brzobohatá, poslankyně Evropského parlamentu. Realizace proběhla ve spolupráci s občanským sdružení Za sebevědomé Tišnovsko, o.s.
V sobotu 18. srpna od 8 do 12 hodin se v Tišnově na náměstí Míru uskuteční Dožínková trhová slavnost.
Pásmo “Dožínky - písně, tance a promluvy k ukončení sklizně” v podání tanečního souboru KVJ Tišnov a muziky Donava seznámí návštěvníky s obrazem sklizňových tradic. Na stáncích bude kromě běžné nabídky sezónní zeleniny a ovoce, sýrů a dalších místních produktů možné zakoupit dožínkové koláče a několik druhů domácího chleba. Budete mít rovněž příležitost vidět řemeslné ukázky tradičního zpracování slámy a pletení ze slámy, práci s kukuřičným šustím a vlnou. Děti si budou moci samy vyrobit slámovou panenku i drobné ozdoby. Ekoporadna Tišnovsko vás seznámí s běžnými i méně známými druhy obilí a jejich využitím.
Přijďte s námi oslavit vrchol léta, těšíme se na vaši návštěvu.
Pořádají: MĚKS Tišnov, Podhorácké muzeum, Katolická vzdělávací jednota Tišnov, Za sebevědomé Tišnovsko. o.s.
Na Den Země 21. dubna jsme zahájili kampaň upozorňující na problematiku psích výkalů ve veřejnémprostoru nazvanou „Já také nechci…“. Kampaň má napomoci řešení dlouhodobého problémus nepořádnými chovateli psů, kteří po svých mazlíčcích neuklízí.
Návštěvníci oslav Dne Země na náměstí Míru mohli na vyznačeném místě uložit na společnou hromádku kámen, vyjadřující jejich nesouhlas s přemírou psích výkalů ve městě Tišnově. Na hromádce se sešlo 94 kamenů. Tento počet vnímáme jako významný. Ne každý komu situace vadí, mohl na Den Země přijít a ne každý si také na akci vzpomněl včas.
Občané také měli možnost prohlédnout si tematické informační panely, diskutovat a v neposlednířadě i vyplnit dotazník, který umožnil podrobněji zjistit jejich názory, postoje a zároveň navrhnout možná řešení. Vyplněný dotazník bylo možné odevzdat do 30. dubna v Ekoporadně Tišnovsko, nebo na Odboru správy majetku a investic města Tišnova. Vyplněných dotazníků jsme obdrželi 39.
V souhrnu lze konstatovat, že většina respondentů bydlí v Tišnově, vnímá problém psích výkalů jako významný a neuklízení po psech považuje za naprosto nepřijatelné. Nejvíce vadí psí výkaly na dětských hřištích, dále na travnatých plochách, chodnících a na sídlištích. Všichni majitelé psů uvedli, že výkaly po svém mazlíčkovi uklízejí. Dostatečnost počtu stojanů na sáčky a odpadkovýchkošů většina dotazovaných neumí posoudit. Pokud situaci posuzují, pak jejich počet označujíza nedostatečný. Respondenti nejčastěji uváděli, že vyhlášku upravující postihy pro nepořádné chovatele neznají, ale rádi by se s ní seznámili.
Většina občanů, která viděla nepořádného majitele a jeho psa „při činu“ jej oslovila a vyzvala k úklidu.
Často se ale setkala s agresivním chováním dotčeného.
V případě nepořádného pejskaře by měli, dle výsledků dotazníku, zasáhnout inspektor veřejného pořádku a policie.
Dále se sešla celá řada zajímavých návrhů jak situaci řešit a také mnoho otázek k zajištění pořádku ve městě. Podrobné výsledky ankety, zodpovězené dotazy, vybrané pasáže z městské vyhlášky i podněty občanů budou zveřejněny nejpozději do 31. května na internetových stránkách Ekoporadny Tišnovsko a na stránkách Města Tišnova. Nejčastější dotazy budou i s odpovědí zveřejněny v příštím vydání Tišnovských novin.
Dalším krokem v kampani „Já také nechci…“ bude veřejné setkání občanů města Tišnova s odpovědnými zástupci města. Cílem setkání bude společné nalezení konkrétních kroků a opatření vedoucích ke zlepšení situace v Tišnově.
Organizátory kampaně jsou Ekoporadna Tišnovsko, Město Tišnov a Komise životního prostředí města Tišnova.
Ing. Hana Ondrušková, Mgr. Zdeňka Dohnálková
Ve spolupráci s městem Tišnovem Vás zveme na přednášku významného brněnského urbanisty a architekta ing. arch. Jaroslava Dokoupila, která se bude konat dne 22. 5. 2012 v 18 hodin ve velkém sále MěKS, Mlýnská 152, Tišnov.
Jste spokojeni s úrovní architektury současné výstavby v Tišnově? Jaká lze nastavit pravidla pro to, aby v našem městě vznikaly stavby a městské prostory kultivované a příjemné, na které můžeme být hrdí? Jaké jsou k tomu funkční nástroje, kdo je součástí rozhodovacího procesu a kdo nese zodpovědnost? Na přednášce se dozvíme o tom, jak funguje regulační a územní plán, o funkci hlavního architekta města, o významu architektonických soutěží, o úloze místních politiků a roli občanských iniciativ. Budou uvedeny příklady fungování podobně velkých měst. Srdečně zveme veřejnost i zastupitele města Tišnova, všechny, kterým záleží na budoucí podobě města.
Pořádá Město Tišnov ve spolupráci s o. s. Za sebevědomé Tišnovsko
Kdy: sobota 12. května od 9 do 11 hod.
Kde: v parku na nám. 28. října v Tišnově
Druhá sobota v květnu je Světovým dnem pro Fair Trade. Oslavme ho stejně jako lidé v řadě dalších měst v ČR i ve světě. Přidejte se k nám a přijďte posnídat s podobně naladěnými lidmi, podpořit myšlenku sociálně, ekonomicky a ekologicky spravedlivějšího obchodu a popov&ia cute;dat si také o zapojení Tišnova do kampaně Fairtradová města.
Nápoje a drobné občerstvení zajistí pořadatelé, ale vítána je i iniciativa příchozích. Každý, kdo donese pochutinu vyrobenou z Fair Trade nebo lokálních surovin, dostane drobný tematický dárek.
SOBOTA 21. dubna od 8 do 11 hodin na nám. Míru
Hry pro malé i větší děti připravené DDM Tišnov.
Hra „Člověče, nezlob se“ u stánku firmy Elektrowin.
Dárek pro každého, kdo přinese drobné nefunkční elektrozařízení.
KTS Ekologie předvede svozový odpadový vůz.
Informační panely Ekoškoly ZŠ nám. 28 října, Města Tišnova a Ekoporadny Tišnovsko.
Kamenný protest: na určené místo můžete uložit Váš kamínek jako nesouhlas s výskytem psích výkalů na veřejných prostranstvích.
NEDĚLE 22. dubna od 13 do 18 hodin
Pořádá: Město Tišnov ve spolupráci se ZŠ 28.října, DDM Tišnov a Ekoporadnou Tišnovska
Výstavu věnovanou dobrovolnictví na Tišnovsku je možno shlédnout až do neděle 6. května v Podhoráckém muzeu, pobočce Muzea Brněnska, kde je rozšířena o dobrovolné aktivity občanů z Předklášteří.
Prezentace se zaměřuje na spolky, sdružení a jiné organizace, jejichž činnost je založena na nezištné práci členů a dobrovolníků. Výstavní panely představují či připomínají aktivity při obnově rozhledny v Tišnově, tradiční zájmové spolky, hasiče, sportovní kluby a oddíly, organizace podporující děti, mládež, seniory, celé rodiny i občany s postižením, kulturně činné spolky, neziskové organizace zaměřené na osvětu v oblasti zdraví či ochranu přírody aj. Všem je společná radost z konání bez ohledu na finanční zisk.
Výstava byla k vidění od září do listopadu 2011 v Muzeu města Tišnova, následně na ZŠ Smíškova a v roce 2012 v ZŠ 28. října a ZŠ Lomnice.
Prezentaci dobrovolnictví na Tišnovsku iniciovala u příležitosti Evropského roku dobrovolných činností na podporu aktivního občanství 2011 Ing. Bc. Zuzana Brzobohatá, poslankyně Evropského parlamentu. Realizace proběhla ve spolupráci s občanským sdružení Za sebevědomé Tišnovsko, o.s.
Vyhlašujeme sbírku na podporu další činnosti a to prostřednictvím předmětů, které doma již nepotřebujete. Nashromážděné dary budou nabídnuty na Bleších trzích 28. dubna od 8 do 11 hodin v Tišnově. Výtěžek bude využit na realizaci projektů Ekoporadny Tišnovsko a Lesního rodinného klubu na Tišnovsku. Vše cenné a neprodané bude následně věnováno Diecézní Charitě Brno nebo Diakonii Broumov. Konkrétně můžete darovat starožitnosti, domácí potřeby, hračky, knihy, nevhodné dárky, bytové doplňky apod. Pořadatelé sbírky si vyhrazují právo nepřijmout obnošené oblečení, elektroniku, objemné předměty apod.
Předávka je možná v Ekoporadně Tišnovsko a to ve středu 18., v pátek 20., ve středu 25. a v pátek 27.4. vždy od 13 do 17 hodin.
Kontakt: Ekoporadna Tišnovsko, nám. 28. října, č.p. 28, tel.: 549 210 805, 737 187 244, e-mail: lesniklub@tisnovsko.eu. Více na http://sebevedome.tisnovsko.eu
Za případnou podporu děkujeme!
20.1.2012
Zástupci sdružení Za sebevědomé Tišnovsko o.s. se detailně seznámili se záměrem firmy EMBRA,s.r.o., „Tišnov - obchodní a školicí centrum Trnec“, který představuje vybudování obchodního a školicího centra, parkoviště a parkovacího domu ve stávajícím areálu pily Tišnovská dřevovýroba s.r.o., kdy provoz pily bude zrušen a budovy odstraněny. Investor plánuje velkoprodejnu pronajmout společnosti REWE Group (provozující obchodní řetězce Penny market a Billa) a další prostory restaurace a několika menších prostor nabídnout jiným podnikatelským subjektům.
Vzhledem k existenci již tří velkoplošných nadnárodních prodejen v západní polovině města považujeme vybudování jedné další za zcela nadbytečné. Tento názor vychází ze studie „Maloobchod v Tišnově – současný stav a možnosti rozvoje“ z r. 2004, ze které vyplývá, že průměrného plošného standardu 373 m2 prodejní plochy na 1000 obyvatel bylo dosaženo již existencí tehdy jediného Penny Marketu. Ostatní otevřené supermarkety (Albert, Tesco) pak tento standard výrazně převyšují.
Návrh představuje typový komerční objekt s nápadnou fasádou pokrytou sendvičovými panely, architektonická hodnota stavby je tedy velice nízká. Z hlediska urbanistické koncepce toto řešení neplní městotvornou funkci, ani zde není respektován charakter okolní zástavby rodinných domů. Také s ohledem na platný územní plán se návrh jeví jako problematický - záměr se dle výkresu urbanistického řešení ÚPN SÚ Tišnov nachází v ploše výrobních aktivit označených Vp/x (výrobní aktivity s požadavkem na zlepšení životního prostředí), kde jsou komerční aktivity podmínečně přípustné, avšak musí splňovat požadavek nezávadnosti vůči okolní obytné zástavbě.
Z hlediska životního prostředí je navrhovaný záměr pro lokalitu a její okolí předimenzovaný a byl by zdrojem narušení a následného trvalého zhoršení kvality životního prostředí. Jedná se především o rizika způsobené zvýšenou dopravní a provozní zátěží:
Navíc jsme přesvědčeni, že výstavba dalšího supermarketu by již byla pro místní živnostníky přímo likvidační. V době, kdy se většina měst o počtu 5 až 15 tisíc obyvatel přesvědčuje, jaký má zřízení více než jednoho supermarketu negativní dopad na infrastrukturu obce, je opakování stejné chyby nerozumné (viz situace ve Velkém Meziříčí, Kuřimi aj).
Myslíme si, že lepší variantou je vzít si příklad z pozitivních a nevšedních řešení a zvolit pro naše město takové, které zajistí občanům jak práci u místních živnostníků, tak možnost nakupování od místních prodejců, neboť tento přístup zajistí kontinuitu a soudržnost města a jejich obyvatel.
V lokalitách, kde služby chybí (např. v severovýchodní části Tišnova), se nabízí možnost vybudovat městské prostory a nabídnout je k provozování místním, již osvědčeným živnostníkům. Věříme, že město Tišnov je výjimečným městem, a tudíž si zaslouží výjimečná řešení. Lokalita končícího provozu pily je typickým územím tzv. brownfields a zaslouží si revitalizaci kvalitním návrhem s převahou bytové zástavby, s menší občanskou vybaveností a se zapojením místních živnostníků.
Zároveň se domníváme, že pro zdravý a společensky harmonický rozvoj města je nezbytná komunikace mezi radními a drobnými i středními živnostníky, kteří svou prací přispívají k zaměstnanosti i vyvážené obslužnosti regionu. Pravidelné setkávání s nimi by umožnilo lépe rozhodovat o dalším vývoji ve městě. Zároveň by bylo vhodné vytvořit prostor pro předávání požadavků občanů na kvalitu některých služeb. Jako první krok tedy požadujeme po vedení města, aby svolalo veřejné projednání předkládaného záměru.
Projekt je nyní ve fázi zjišťovacího řízení (ve smyslu zákona č. 100/2001 Sb., o posuzování vlivů na životní prostředí), v jehož rámci bylo možné podávat připomínky na Odbor životního prostředí Krajského úřadu Jihomoravského kraje. Do projektové dokumentace je možno volně nahlédnout na Odboru správy majetku a investic MěÚ Tišnov.
Více čtěte v sekci Supermarkety.
Od slavnostního zahájení výstavy byly v rámci Tišnova shromažďovány další vyplněné lístky kvízu, který byl zaměřen na dobrovolnictví na Tišnovsku. Slosování proběhlo v rámci kulatého stolu 2. listopadu pořádaném ing. Bc. Zuzanou Brzobohatou, poslankyní Evropského parlamentu.
Výherci, kteří získali dárkové balíčky s Fair trade výrobky, jsou:
Gratulujeme!
Pokud jste ještě nestihli navštívit výstavu věnovánou dobrovolnictví na Tišnovsku, máte možnost až do 6. listopadu. Prezentace je zaměřená na spolky, sdružení a jiné organizace, jejichž činnost je založena na nezištné práci členů a dobrovolníků. Výstavní panely a doprovodné předměty představují či připomínají aktivity při obnově rozhledny v Tišnově, tradiční zájmové spolky, hasiče, sportovní kluby a oddíly, organizace podporující děti, mládež, seniory, celé rodiny i občany s postižením, kulturně činné spolky, neziskové organizace zaměřené na osvětu v oblasti zdraví či ochranu přírody aj. Všem je společná radost z konání bez ohledu na finanční zisk.
Výstavu Dobrovolnictví na Tišnovsku pořádá u příležitosti Evropského roku dobrovolných činností na podporu aktivního občanství 2011 Ing. Bc. Zuzana Brzobohatá, poslankyně Evropského parlamentu. Na realizaci spolupracovalo občanské sdružení Za sebevědomé Tišnovsko, o.s. a Muzeum města Tišnova. Pro další informace se můžete obracet na adresu: dobrovolnictvi@tisnovsko.eu nebo tel. 549 213 801.
Za pořadatele srdečně zvou Karolina Krátká a Kateřina Brdíčková.
- Sázení stromu v areálu tišnovské nemocnice (13 hod.)
V areálu tišnovské nemocnice bude z iniciativy a daru o.s. Tišnovský vozíčkář vysazen nový strom. Pomáhat budou rodiče a děti z RC Studánka.
- Obnova sadu na Sychráku s herním odpolednem pro děti (13:30 hod.)
Vysazeno bude 10 ks stromů starých ovocných odrůd. Zveme děti ze školních družin, maminky s dětmi i veřejnost. Následuje odpoledne plné her a soutěží k poctě ovocných stromů a jejich darů.
Odjezd autobusem ve 12:40 od tišnovského nádraží do Lomnice (příp. sraz v Lomnici na náměstí ve 13 hodin).
- Návštěva zámeckého parku a seznámení záměrem obnovy zchátralé zámecké oranžérie (Ing. D. Fetterová)
- Turistická vycházka na vrch Ledňov k tzv. Žižkovu dubu starému téměř 800 let (ing. A. Vitoul a členové Okrašlovacího spolku pro Lomnici a okolí)
Vyhlašujeme sbírku na podporu činnosti a to prostřednictvím předmětů, které doma již nepotřebujete. Nashromážděné dary budou nabídnuty na Bleších trzích 22.1O. od 8 do 11 hodin v Tišnově. Výtěžek bude využit na realizaci projektů Ekoporadny Tišnovsko a Lesního rodinného klubu na Tišnovsku. Vše cenné a neprodané bude následně věnováno Diecézní Charitě Brno. Konkrétně můžete darovat starožitnosti, domácí potřeby, hračky, knihy, nevhodné dárky, bytové doplňky apod. Vyhrazujeme si právo nepřijmout obnošené oblečení, elektroniku, objemné předměty apod. Předávka je možná do 20.10. v úterky od 13 do 16.30 nebo ve čtvrtky od 13 do 17.30.
Kontakt: Ekoporadna Tišnovsko, nám. 28. října, č.p. 28, tel.: 549 210 805, 723 543 910, e-mail: ekoporadna@tisnovsko.eu.
Za případnou podporu děkujeme!
Správné odpovědi na otázky z kvízu na téma Dobrovolnictví na Tišnovsku získáte návštěvou výstavy, která je umístěna v Muzeu města Tišnova do 4.11. Další slosování všech vyplněných lístků kvízu proběhne v rámci kulatého stolu 2. listopadu. Na výherce čekají dárkové balíčky s Fair trade výrobky.
Kvíz stahujte zde.
Vyplněné kvízy je možno do 31.10.2011 předat v tišnovském muzeu, knihovně, informačním centru a v Ekoporadně Tišnovsko nebo poslat na adresu dobrovolnictvi@tisnovsko.eu. Do slosování mohou být zařazeny jen ty, které budou vyplněny a kde bude uvedeno jméno a kontakt.
Výherci ze slosování na vernisáži konané 11.9. jsou:
Členové sdružení vypracovali pro poslankyni Evropského parlamentu ing. Zuzanu Brzobohatou přehledovou studii o dobrovolnictví v ČR. Dokument se věnuje historii a současnosti dobrovolnictví v České republice v kontextu Evropského roku dobrovolných činností na podporu aktivního občanství pro rok 2011. Kromě historického vývoje dobrovolnictví a jeho právního vymezení v současnosti je zde popsáno i širší pojetí v praxi včetně příkladů dobré praxe z Tišnovska a Brna. Studie rovněž představuje motivy, které lidi vedou k nezištné pomoci.
6.12.2010.
Minulý měsíc byl v centru Tišnova otevřen nový supermarket, který provozuje firma Ahold. Developery a soukromými investory jsou plánovány celkem tři další supermarkety (Tesco na Mlýnské ulici, Interspar v lokalitě Za Mlýnem a Billa v prostoru bývalé pily na Trnci). Pro mnoho občanů jsou to vítané zprávy, protože v naznačeném vývoji vidí výrazné zlepšení nákupních podmínek. Povede však uskutečnění těchto projektů k opravdu větší spokojenosti občanů?
Dlouhodobě podporujeme všechny snahy o zachování a zlepšení nakupování jak v centru Tišnova, tak i v jeho v obytných částech. Proto vítáme současnou snahu města Tišnova řešit absenci obchodu v nové části města Na Honech, kde developeři stavět nechtějí a kde je obchod s potravinami a základní drogerií velmi potřebný.
S výstavbou prodejny Tesco na Mlýnské ulici však nesouhlasíme. V roce 2008 byl městskému zastupitelstvu firmou Fuertes Development představen „polyfunkční objekt“ se třemi podlažími, který měl obsahovat nákupní pasáž s malými obchody, byty a prodejnu potravin. Parkování pro rezidenty i návštěvníky bylo plánováno v podzemním podlaží. Již tehdy bylo jasné, že takový objekt ke zlepšení životního prostředí v centru města nepřispěje, ale rozšíření bytových možností bylo důvodem, proč mnozí zastupitelé pro projekt hlasovali a tento projekt podpořili (stavba je plánována zčásti i na městských pozemcích). V roce 2010 však došlo ke změně projektu, údajně kvůli nevhodnému geologickému podloží, a to tak, že objekt má být snížen na jedno podlaží a nebudou v něm ani byty, ani více plánovaných menších prodejen či provozoven, pouze supermarket pro firmu Tesco a dvě malé plochy pro jiné prodejny.
Necháme-li stranou zjevnou nepotřebnost dalšího supermarketu v této části města(ve vzdálenosti do 500 metrů jsou další tři velké prodejny tohoto typu), vznikne zde zejména problém dopravní a návazně problémy související s bezpečností , zdravím a hygienou životního prostředí obyvatel města (zvýšení počtu projíždějících i parkujících automobilů, zvýšení hlučnosti, emisí výfukových plynů a polétavého prachu). Vlivem sousedství hory Květnice je centrum Tišnova malé a jeho ulice jsou úzké. Dopravní situace ve městě je již nyní neuspokojivá a napjatá a je proto zřejmé, že výstavbou Tesca v prostorově omezeném prostředí historické zástavby se dopravní zatížení zvýší natolik, že bude docházet ke kolapsovým situacím. Chceme rovněž upozornit na to, že unifikovaný oplechovaný kubus, který je pro stavby Tesco příznačný, je pro dané místo urbanisticky nevhodný a rušivý.
Za poměrně zdařilou a pro rozvoj městského centra prospěšnou naopak považujeme nedávno postavenou budovu na rohu ulic Mlýnské a Brněnské, ve které je kromě ČSOB několik obchodů drobných podnikatelů a v prvním patře nábytkářské studio. Domníváme se, že k hodnotám a kvalitám života ve městě našeho typu patří i pestrá škála malých obchodů a provozoven. Jejich životaschopnost je ale výstavbou nadměrného počtu supermarketů ohrožována. Je možné namítnout, že ceny v tradičních obchodech bývají o něco vyšší než v řetězcových velkoprodejnách. Kupující je v nich ale v osobním kontaktu s prodávajícím a je jeho skutečným zákazníkem, na kterém mu záleží. Pestré a relativně klidné městské centrum je přitažlivé pro obyvatele i návštěvníky. Musí být však zároveň bezpečně průchodné, chodec nemůže být čímsi rušivým a v podstatě nežádoucím. Není možné, aby se náměstí a okolní ulice stávaly hlavně místem pro průjezd a parkování aut, jak se dosud v Tišnově děje.
Domníváme se, že město Tišnov by mělo nechat vypracovat jasně stanovenou urbanistickou koncepci, podle které by byl zvažován jak vzhled, tak umístění a funkčnost nových staveb. Koncepce by mohla mít formu regulačního plánu, řešícího veřejná prostranství, která v územním plánu řešit nelze. Vymezila by ulice, náměstí a parky, a tedy i hranice mezi soukromým a veřejným prostorem. Nedocházelo by k takovým situacím, jako dnes, kdy je v cenné části historického centra plánována velká soukromá stavba, která znehodnotí veřejný prostor.
Kandidáty si můžete prohlédnout na stránce: stromroku.tisnovsko.eu
Hlasovat je možné přímo na výstavě v městské knihovně nebo na email: ekoporadna@tisnovsko.eu
24. října 2010 v nové stromové aleji za penzionem směrem na Květnici
9:00 – 11:00 Dopolední úklid v okolí nově vysazené aleje pod Květnicí.
Sraz pomocníků v 9 h u posezení s ohništěm za penzionem.
14:00 – 16:30 Stromová slavnost:
16:30 – 18:00 Společná oslava Dne stromů v Hospůdce pod Květnicí
Projekt je realizován za finanční podpory SFŽP, MŽP a JMK.
Příprava zázemí pro lesní školku bude v průběhu října organizována každý čtvrtek a pátek v dopoledních hodinách. Přítomni mohou být rodiče s dětmi jakéhokoliv věku. Do konce října se rozhodne, jak bude probíhat samostatný program inspirovaný lesní mateřskou školou pro děti od 3 do 7 let.
Vzhledem k tomu, že dopravní spojení do Pejškova ráno mezi 7 a 10 hodinou prozatím není, nabízíme vám společné svážení auty z Tišnova a zpět, stačí dát vědět, kolik vás je a kdy chcete jet. Pokud naopak pojedete svým autem a máte ještě místo, ozvěte se nám prosím.
Do konce září bude spuštěn samostatný web http://klubpejskov.tisnovsko.eu.
Těšíme se na setkání s vámi!
Silvie Dračková, Vanda Marečková, Viktorie Šťastná a Karolina Krátká
KONTAKT: klubpejskov@tisnovsko.eu
I letos se v Tišnově chystáme slavit Den stromů a po roční přestávce obnovujeme anketu Strom Tišnovska, pořádanou s návazností na celostátní Strom roku, která si mezi obyvateli tišnovského regionu získala řadu příznivců.
Aby se zajímavý strom vašeho okolí nebo vaší obce mohl stát nominovaným kandidátem, je třeba pořídit jeho fotografii ve velikosti 13 x 18 cm nebo větší (případně několik fotografií) a připojit potřebné údaje: název stromu, lokalitu, kde se nachází, jeho stáří a výšku (alespoň odhadem) a obvod kmene ve výšce 130 cm. Nezapomeňte také na tzv. příběh stromu, tedy veškeré dostupné a zajímavé informace o jeho životní historii. Uzávěrka je stanovena na 9.10 2009.
Vzhledem k tomu, že tématem letošního ročníku Dne stromů i stejnojmenné podzimní Trhové slavnosti jsou ovocné stromy a jejich praktický užitek, vyhlašujeme ještě speciální kategorii Nejkrásnější ovocný strom. Jsme zvědavi, která z četných jabloní, hrušní, třešní a dalších druhů ovocného stromoví našich domácích zahrad, ale i sadů a alejí v okolí se stane "ovocnou miss". Podmínkou pro účast je i zde zaslání fotografie s názvem stromu a popisem lokality, ostatní údaje dle možností a dostupnosti. Dětem z MŠ a 1. stupně základních škol nabízíme možnost ztvárnit toto téma výtvarnými technikami.
Všechny nominace, fotografie i výtvarné práce, budou vystaveny a bude pro ně bude možné hlasovat. Vyhlášení výsledků proběhne v sobotu 17. 10. 2009 na tišnovských trzích.
Ankety Strom Tišnovska 2007 se zúčastnilo 296 lidí a vítězem se stal Samsonův tis ve Vohančicích.
Pořadí | Název stromu | Navrhovatel | Počet bodů |
1.místo | Samsonův tis | Obec Vohančice a dr. Irena Ochrymčuková | 371 bodů |
2. místo | Žižkův dub | Ing. Alois Vitoul | 327 bodů |
3.místo | Červený buk v Lomnici | Barbora Beinlová | 229 bodů |
4. místo | Šerkovický platan | Obec Šerkovice | 219 bodů |
5. místo | "Pinus medusa" | Ing. Radim Tichý | 189 bodů |
6. místo | Lípa u Brněnského kříže | Obec Malhostovice | 168 bodů |
7. místo | Zerav u Nelepče | MVDr. Jiří Mouka | 161 bodů |
8. místo | Jeřáb břek v Lažánkách | Obec Lažánky | 152 bodů |
9.místo | Lípy v Malhostovicích | Obec Malhostovice | 146 bodů |
10.místo | Lípa v Lažánkách | Marcela Petrášová | 125 bodů |
Pořadí na dalších místech již nebylo stanovováno. Přehled všech zúčastněných stromů najdete zde.
Děkujeme všem navrhovatelům za krásné a zajímavé nominace!